• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

VEYSEL ATASOY

O, Devrekli bir anne ile Kayserili bir babanın evladı olarak dünyaya geldi. Ancak kendisini hep Zonguldaklı gördü, uzun siyasi yaşamında hep bölgesine öncelik verdi.

Veysel Atasoy 1947 yılında Zonguldak’ta doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi.

Devrek Halk Eğitim Merkezi’nde, İçişleri Bakanlığı’nda ve Antalya’da memurluk yaptı. Selendi, Kaynarca, Varto ve Karayazı kaymakamlıklarını üstlendi. Devlet Personel Dairesi ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda Genel Sekreter olarak görev aldı ve bu sırada merhum Turgut Özal ile tanıştı.

Turgut Özal tarafından kurulan Anavatan Partisinin kurucu üyeleri arasında bulunan Veysel Atasoy, Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 1983 ve 1987 Genel Seçimlerinde; Karabük, Devrek, Safranbolu, Eflani ve Alaplı’dan oluşan Zonguldak II. Bölgeden milletvekili seçildi. 1983 Seçimlerinin ardından kurulan 1. Turgut Özal Hükümetinden Ulaştırma Bakanı olarak yer aldı, Özal’ın başta telekomünikasyon olmak üzere, ülkeye çağ atlatan projelerinde etkin görevler üstlendi. Atasoy bu görevini 1983’ten 1987 Seçimlerine kadar sürdürdü, o yıl yapılan seçimlerin ardından ise Devlet Bakanı olarak kabinede yerini aldı. Mesut Yılmaz’ın ANAP Genel Başkanı seçilmesinin ardından partisinden istifa eden Veysel Atasoy 1991 Seçimlerinde Doğruyol Partisi’nden Antalya Milletvekili seçildi, Tansu Çiller tarafından kurulan 50. Hükümette Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptı (1993-1995)

Daha sonra Anavatan Partisi’ne dönen Veysel Atasoy, 1995 ve 1999 Seçimlerinde Zonguldak Milletvekili seçildi.

Atasoy, bir hastanede akciğer zarında kalınlaşma nedeniyle geçirdiği biyopsi sonrası kaptığı enfeksiyon nedeniyle İbn-i Sina Hastanesi’nde tedavi altına alındı, ancak tüm müdahalelere rağmen 24 Ağustos 2004 tarihinde 57 yaşında vefat etti.

2 çocuk babası siyasetçinin başta memleketi Devrek olmak üzere bölgede birçok eseri bulunuyor. Merhum siyaset ve devlet adamımızın bir diğer önemli özelliği ise, Filyos Projesini ülke gündemine taşıyan ilk siyasetçi olması.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

KÖKSAL TOPTAN

1943 yılında Rize’de doğdu İlkokulu, Ortaokulu ve li eyi Zonguldak’ta bitirdi 1966 Yılında İ tanbul Üniver ite i Hukuk Fakülte i’nden mezun oldu Zonguldak’ta erbe t avukatlık ve...

İSMET KAYA ERDEM

İ met Kaya Erdem 1928 yılında Safranbolu’da doğdu İlkokulu Kalealtı İlköğretim Okulu’nda okudu İ tanbul İkti adi ve Ticari İlimler Akademi inden mezun oldu Hazine Genel...

DR. CAHİT KARAKAŞ

Cahit Karakaş 1928 yılında Bartın'da doğdu 1946’da Erzurum Li e i’ni para ız yatılı olarak bitirdi, 1951’de İ tanbul Teknik Üniver ite i İnşaat Mühendi liği bölümünden mezun...

OSMAN ZEKİ ORAL

Re am Hattat Halil Kâzım Efendi'nin oğlu olan O man Zeki Oral 1925 yılında Karadeniz Ereğli’de doğdu İlk ve orta öğ­reniminden onra girdiği İ tanbul Gü­zel Sanatlar Akademi i'ni...

YORUM YAP