• TurkishEnglishGermany

Karabük

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi’nde bulunan 1530 yılına ait 438 numaralı Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri’nde, Karabük ve çevresiyle ilgili önemli tarihi bilgiler yer almaktadır. Bu kaynakta, Bolu Sancağına bağlı Taraklıborlu kazası hudutlarında yer alan Karabük’ten küçük bir köy olarak bahsedilmiştir. Kaynakta yer alan bilgilere göre Karabük 10 hanelik bir köydür.

Karabük’ün kaderi, 3 Nisan 1937 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla, Türkiye’nin ilk ağır sanayi tesisi olan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılmasıyla değişmiştir.

Fabrikanın kurulma aşamasında görev yapan mühendisler ve diğer görevliler için yapımına başlanılan konutları, memur ve işçi evleri takip etmiş, bir taraftan fabrikanın inşası, diğer taraftan konutların yapımıyla Karabük bir şantiye alanına dönmüştür. Bu dönemde Karabük’e okullar, kültür merkezleri, sinemalar, yüzme havuzları, kapalı spor salonları, sosyal tesisler ve modern yaşam alanları inşa edilmiş, Anadolu’nun ortasında 13 haneli köyden modern bir şehir meydana gelmiştir. Tüm bu işlerin sıhhatli bir şekilde yürütülmesini koordine etmek maksadıyla 1938 yılında Karabük Belediyesi kurulmuştur.

10 Eylül 1939 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin ilk demiri Karabük’te üretilmiş, ardından Karabüklüler cumhuriyetin imarına başlamıştır. Karabük Demir Çelik Fabrikası çalışanları bu dönemde ülkenin dört bir yanına yayılmış, fabrikalardan demiryolu köprülerine, anten direklerinden tersanelere kadar yüzlerce yeni tesise imzalarını atmıştır. Bu nedenle Karabük Demir Çelik Fabrikaları, “Fabrikalar yapan fabrika”, Karabük’te “Cumhuriyeti inşa eden şehir” ve “Emeğin başkenti” unvanları ile anılmıştır

Karabük demir Çelik Fabrikaları, 30.03. 1995 yılında özelleştirilerek, KARDEMİR A.Ş adıyla yöre halkına ve çalışanlara verilmiş, Karabük’te 6 Haziran 1995 tarihinde Türkiye’nin 78’inci vilayeti olmuştur.

KARABÜK’E NASIL ULAŞABİLİRİM?

Kara ve demiryolu ulaşımının bulunduğu Karabük’e en yakın havaalanı Ankara Esenboğa Havaalanı 240 kilometredir.

Karabük’e karayolu ile Ankara-İstanbul otoyolunun Gerede sapağından ayrılarak 80 km. sonra ulaşılır. Karabük Ankara’ya 220, İstanbul’a ise 400 km mesafededir.

Karabük Belediyesi Web Sitesi: https://www.karabuk.bel.tr

 

03 Temmuz 2019 2477 okunma