• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Biz birlikte güzeliz

Batı Karadeniz Kalkınma Birliğinin 2024-2029 dönemi ilk toplantısı birliğin merkezi olan Safranbolu’da gerçekleşti.  Son derece yüksek bir katılımın olduğu ve bölgesel birliğin sağlandığı genel kurulda mevcut başkan Dr. Faruk Özlü güven tazeledi.

Safranbolu Belediyesi Meclis Toplantı Salonundan gerçekleşen genel kurula; Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Devrek Belediye Başkanı Özcan Ulupınar, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Göynük Belediye Başkanı Ali Oral, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Yenice Belediye Başkanı Sertaş Karakaş, Eflani Belediye Başkanı Hüsnü Akın, Pınarbaşı Belediye başkanı Serkan Arı, Ovacık Belediye Başkanı Ahmet Şahin, Yortan Belediye Başkanı Yılmaz Tiryaki ve belediyeleri temsil eden meclis üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Mustafa Yavuz, birliğin merkezinin Karabük olduğuna ve tek üye Özel İdare’nin de Karabük Özel İdaresi olduğuna vurgu yaparken ; “Batı Karadeniz Bölgesi tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle, coğrafyasıyla, gastronomisiyle, mimarisiyle üzerinde özel çalışılması gereken bir bölge. Birliğimiz kurulurken turizm öncelikli kurulmuş bir birlik. Ülkemizde tarımdan turizme birçok alanda kurulmuş birlikler var, bizimkisi ise Taraklı’dan Amasra’ya kadar uzanan 5-6 ili kapsayan son derece geniş ve zengin bir bölge. O açıdan, adında da kalkınma geçen birliğimize, bölgemizin değerlerine sahip çıkarak; bunların tanıtımı, korunması, gelecek kuşaklara aktarılması ve yansıtılması noktasında çok önemli görevler düştüğünü düşünüyorum. Bu görevleri de hep birlikte yapacağımıza inanıyorum. Biz Karabük Valiliği olarak yapılacak çalışmalara her zaman destek vermeye hazırız. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor; hoş geldiniz diyorum. Tekrar meclis toplantımızın Birliğimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

Vali Yavuz’un konuşmasının ardından 2024 – 2026 dönemi seçimlerine geçildi. Divan Başkanlığını Devrek Belediye Başkanı Özcan Ulupınar’ın yaptığı genel kurulda; Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü birlik başkanlığı için güven tazelerken; Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya ve Devrek Belediye Başkanı Özcan Ulupınar Meclis Başkanvekilliği görevine, Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Halil Bakkal ve Araç Belediye Meclis Üyesi İbrahim Alaybeyoğlu ise Meclis Kâtip Üyeliğine seçildiler.

Dr. Faruk Özlü başkanlığındaki birlik encümeni ise şu isimlerden oluştu; Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Araç Belediye Başkanı Süleyman Yazkan, Yenice Belediye Başkanı Sertaş Karakaş, Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi Gökhan Günay.

Seçimlerin ardından bir teşekkür konuşması yapan Birlik Başkanı Dr. Faruk Özlü; “ Bu birlik çatısı altında asla siyaset ön planda değil. Merkezi hükümetten alınan paylarda büyükşehirler ile bizim gibi illerin arasında olduğu diğer 51 il arasında büyük bir uçurum var. Ben bunu kendi partimin temsilcilerine söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Hepimizin sorunları ortak. Bunların çözümü için nerelere gidilmesi gerekiyorsa, nerelere anlatılması gerekiyorsa hep birlikte gitmeye ve anlatmaya hazırım. Ayrıca belediyelerinizle ilgili her probleminizde beni arayabilirsiniz, bu konuda da üzerime ne düşüyorsa yaparım. İller Bankası paylarıyla çarkı çevirmek birçok belediyemiz için artık neredeyse imkânsız. O nedenle BAKAB olarak belediyelerimizi yurtiçi ve yurtdışı hibelerinden yararlandırmalıyız. Bunun içinde projeler hazırlamalıyız. Bazı belediyelerimizin proje hazırlama noktasında yetişmiş personelinin olmaması son derece doğal. Birlik olarak projelerinizin hazırlanmasıyla ilgili sizlere destek sunmaya da hazırız. Geçen dönem benimde ilk dönemimdi. Ayrıca pandemi ve deprem gibi son derece büyük olaylarla karşı karşıya kaldık ve bölgesel çalışmalara çok fazla vakit ayıramadık. Ancak bu dönem böyle olmayacak. Şehrimizin yanında bölgemize de elimden geldiği kadar vakit ayıracağım. Bizleri bu göreve layık gördüğünüz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

İbrahim Pilavcı

1982 yılında Taraklı Mahdumlar Mahalle inde doğdu İlk ve orta eğitimini Mahdumlar İlkokulu ve Taraklı Ortaokulu’nda tamamladı Li e öğrenimini Taraklı Li e i’nde bitirdi...

YORUM YAP