• TurkishEnglishGermany

Gerede

Gerede, tabii güzelliklerle bezenmiş ülkemizin Batı Karadeniz Bölümünde yer alan   Bolu iline bağlı Ankara´ya 137 km, Bolu´ya 52 km, İstanbul´a 300 km, otobana 1 km uzaklıkta,  D-1OO karayolu üzerinde, ulaşımı çok kolay, oksijen deposu havasıyla ülkemizin güzide yerlerindendir

Kuruluşu ilk çağda Bitinyalılar’a dayanır. Frigyalılar, Lidyalılar, İranlılar, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar idaresinde varlığını devam ettirmiştir.

Bizans zamanında piskoposluk merkezi, Müslüman Türklerde uç beyliği, Selçuklular, Anadolu Selçukluları, İlhanlılar’a bağlı müstakil beylik olarak devam etmiş ve Anadolu Selçuklu Devletinin 21 eyaletinden birisi olmuştur. Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına 1395’te katılarak 1692 yılında Bolu Sancağına bağlı subaşılık, 1812 yılında Bolu-Safranbolu Mutasarrıflığında kaza merkezi olmuştur. 1864’ten 1870 yılına kadar nahiye, 1870’te Bolu Sancağında 5 kazadan biri olmuştur. 1871’de Gerede Belediyesi kurulmuştur.

 

GEREDE’NİN KÜLTÜREL VE DOĞAL MİRASI

Yemyeşil dağları, ormanları, yaylaları, mesire yerleri, tarihi Keçi Kalesi, Asar Kalesi, Çan Saati, Kiliseli Hanı görülmeye değer yerlerdendir. Ayrıca yaz mevsiminde futbol takımları sezon öncesi kamp yeri olarak Gerede´yi tercih ederken, kış mevsiminde Arkut Dağı kayak pisti kayak severlerin hizmetinizdedir.

Gerede size sunduğu bu imkânlarla büyük şehirlerin karmaşası, kirli havası ve bunaltıcı ortamından rahat bir nefes almaya ve dinlenmeye davet etmektedir.

GEREDE’NİN YÖRESEL LEZZETLERİ

Kedi Batmaz, Tirit, Mıhlama, Şak Şak Helvası, Kaşık Helvası, Yalancı Dolma

GEREDE’YE NASIL ULAŞABİLİRİM?

Gerede´nin önemli karayollarının üzerinde bulunması nedeniyle ulaşımı son derece kolaydır. D-100 Uluslararası karayolu metropol ve turistik özelliğe sahip şehirlerden Ankara´ya 137 km., Bolu´ya 52 km, İstanbul´a 300 km, Zonguldak´a 140 km, Karabük´e 90 km mesafede kavşak konumundadır. TEM otoyolu şehrin güneyindedir. Ankara, İstanbul ve Bolu´ya sürekli otobüs seferleri mevcuttur.

03 Temmuz 2019 2504 okunma