• TurkishEnglishGermany

Araç

Araç ilçesi son derece eski dönemlere kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Anadolu’daki en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Araç, tarihi kaynaklarda ilk defa M.Ö 1132 yılında TİMANİDİS olarak geçmektedir.
Araç, Türk- İslam devrinde Candaroğulları himayesinde iken, 1459 yılında Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.1866 yılında belediye olan Araç’ta,1868 yılında ilçe teşkilatı kurulmuştur. Araç, tarihinde hiçbir istilaya maruz kalmadığı gibi herhangi bir savaşa da sahne olmamıştır. Ancak buna rağmen Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehidi Araç vermiştir.

ARAÇ’IN DOĞAL VE KÜLTÜREL MİRASI

İlçede görülen başlıca turizm çeşitleri; yayla, av ve spor turizmidir. İlçe merkezi ve Boyalı Köyüne bağlı yaylalar, günümüzde halen doğallığını korumaktadır. Onlarca ağaç çeşidi, uzun düzlükleri ve doğal yaşamın sunduğu eşsiz güzellikleriyle, görmeye gelenleri kendine hayran bırakır.

Yaz mevsiminde yaylaları tanıtmak ve bu coğrafyadan çeşitli nedenlerden dolayı ayrı olan insanları bir araya getirmek amacıyla yayla şenlikleri düzenlenir. Bu şenliklerde gelenek ve görenekleri yayla atmosferinde tekrar yaşanır, genç kuşakların da tanıması sağlanır.
Son yıllarda öne çıkan diğer bir turizm çeşidi de av turizmidir. Bölgede bulunan geniş ormanlık alanlar ve yarattığı doğal çevre, av meraklıları için bulunmaz bir ortam sunmaktadır. İlçenin ormanları, bu yönüyle yurtdışı ve yurtiçinden birçokavseverin dikkatini çekmiştir. Özellikle yaban domuzu ve tavşan avı tercih edilir.

Tüm dünyada organizasyonlar, turnuvalar ve yarışmalarla gündeme gelen spor turizminin küçük bir örneğini de Araç’ta görebiliriz. Başta futbol olmak üzere çevre illere müsabakalar için gelen çeşitli spor kulüpleri konaklamak ve kamp yapmak için Araç’ı tercih etmektedir.

ARAÇ’A NASIL ULAŞABİLİRİM?

Araç, Kastamonu şehir merkezine 45 km, Karabük iline ise 65 km mesafededir. Kastamonu ve Karabük’ün ortasında yer alan Araç’ın, Ankara’ya uzaklığı 290, İstanbul’a ise 450 kilometredir.

 

 

 

03 Temmuz 2019 2119 okunma