• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinin gözdesi BELTUR oldu

Düzce Belediyesi İştirak Şirketi BELTUR, Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katıldı. Düzce’nin coğrafi işaretli ve yöresel ürünlerinin tanıtıldığı etkinlikte, yufkalı Konuralp pilavı başta olmak üzere Mutfak Sanatlar Merkezi menüsündeki lezzetler, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı Haftası’nda, Düzce’nin coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı bir etkinlik düzenlendi. Düzce mutfağının kurumsallaşması noktasında Mutfak Sanatları Merkezi ile önemli bir misyon üstlenen Düzce Belediyesi İştirak Şirketi BELTUR da etkinlikte yer aldı.

Açtığı stantta, kentin coğrafi işaret tescilli lezzetleri ve yöresel yemeklerinden örnekler sunan BELTUR, ziyaretçilere Yufkalı Konuralp Pilavı, Düzce Köftesi, Akçakoca Mancarlı Pidesi, Düzce Şırası, Melengüçceği Tatlısı, Siyah Pirinç Salatası, Cevizli Tavuk ve Kaldirik Kavurması ikramında bulundu.

Somut olmayan kültürel miras sanatçılarının icra ettiği müzik dinletisi eşliğinde, ziyaretçilere çeşitli ikramlarda bulunulan etkinliğe, Düzce Belediyesi Başkan Başdanışmanı Burçin Sarıcan da katıldı.

Vali Selçuk Aslan, burada yaptığı konuşmada, yöresel lezzetlerin hazırlanmasında emeği geçen Düzceli kadınlar ve şeflere teşekkür etti.

Kentin, Türk mutfağında oldukça zengin gastronomi yelpazesine sahip olduğunu anlatan Aslan, “Aynı zamanda 15’i bulan coğrafi işaretli ürünümüz, Türk mutfağına sunduğu imkânlarla ciddi katkılar yapmakta. Düzce’miz son birkaç yüz yıldır göçle büyüyen bir kent. Farklı coğrafyalardan göç alan bir kent. Bu da gastronomimize yani mutfağımıza zenginlik olarak yansıyor. Her bir bölge Balkanlar’ı, Kafkaslar’ı, Kırım’ı, Anadolu’nun dört bir diyarı kendi kültürüyle beraber Düzce’ye gelmiş ve bu kültür birbirini etkileyerek Düzce kültürünü ortaya çıkarmış.” dedi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Esra Alemdaroğlu da Türk Mutfağı Haftası etkinlikleriyle kentin yöresel lezzetleri ve coğrafi işaretli ürünlerinin tanıtımının yapılmasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçladıklarını kaydetti.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Biz birlikte güzeliz

Batı Karadeniz Kalkınma Birliğinin 2024-2029 dönemi ilk toplantı ı birliğin merkezi olan Safranbolu’da gerçekleşti  Son derece yük ek bir katılımın olduğu ve bölge el birliğin...

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

İbrahim Pilavcı

1982 yılında Taraklı Mahdumlar Mahalle inde doğdu İlk ve orta eğitimini Mahdumlar İlkokulu ve Taraklı Ortaokulu’nda tamamladı Li e öğrenimini Taraklı Li e i’nde bitirdi...

YORUM YAP