• TurkishEnglishGermany

Bulak

Karabük ve Safranbolu’nun tam ortasında yer alan tarihi Türk köyünün ilk sakinlerinin Horasan’dan geldiğine inanılmaktadır. Köy, Safranbolu’dan önce Türkler tarafından fethedilmiştir.

Safranbolu ve çevresinde cumhuriyetin kuruluşuna kadar Rum tapularına rastlanırken, Bulak Köyü’nde hiçbir Rum arazisine rastlanmamıştır. Bulak Deresinin Safranbolu tarafında bağ ve bahçeleri bulunan Rumlar, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında derenin Bulak tarafındaki köye ait arazilere yüksek paralar teklif etmişler ancak Bulak sakinleri bu teklifleri geri çevirmişlerdir.

Köy Yeniçeriliğin kalkmasının ardından ayanlık merkezi olmuş, ilk ayan Mehmet Ağa Safranbolu, Eskipazar ve Eflani’yi yönetmiştir.Mehmet Ağa köye Harem Sarayı, selamlık, hamam inşa ettirmiş, her eve kanalizasyon bağlatmış, sokakları Arnavut Kaldırımları ile döşetmiş, arklarla her sokağa içme suyu getirtmiş, köy bu dönemde altın çağını yaşamıştır.

Bulaklılar sanatkâr Türklerdir. Köyden yetişip İstanbul’da çalışan duvarcı ustaları, marangozlar, dülgerler, peşkircibaşıları, hafızlar ve mevlithanların birçoğu Osmanlı Sarayında da görev yapmışlardır.

Bulak (Mencilis) Mağarası

Safranbolu merkezine yaklaşık 8 km mesafede Bulak Köyü sınırları içerisinde yer alır. Uzunluğu 6 km’ye varan mağaranın yalnızca ilk 400 metresi ziyarete açık olup ülkemizin 4. büyük mağarası niteliği taşıyan bünyesindeki dikitler, sarkıtlar, travertenler, göletler ve yer altı su kaynağı ile bir tabiat harikasıdır. Ziyaretçiler, girişin ardından dar bir bölümden geçerek ulaştıkları ana galeriye girdiklerinde mağaraya özgü muhteşem görüntü ile karşı karşıya kalırlar. Mağaranın içerisinde ilerledikçe de bu güzel görüntü etkisini arttırarak devam eder. Mağaranın ilerleyen bölümlerinde mağara içerisinde yer alan su kaynağı, yer yer 10-15 m’lik yükseklikten düşerek şelale oluşturduktan sonra sifon yaparak yer altında kaybolmaktadır. Daha sonra bu su, birinci giriş ağzının bulunduğu noktada tekrar yüzeye çıkarak, Mencilis kaynağı çıkış ağzını oluşturmaktadır.

Bulak Kanyonu

Bulak Kanyonu, Türkiye’nin 4. büyük mağarası olan Bulak (Mencilis) Mağarası’ndan başlayıp Karabük-Safranbolu Yoluna kadar uzanan 7 kilometrelik parkurunda birçok şelale, gölet ve seyir tepesi barındırıyor. Kanyonun tek su kaynağı ise aynı zamanda ziyarete de açık olan bu mağaranın suyudur.

 

03 Temmuz 2019 3512 okunma