• TurkishEnglishGermany

Eskipazar

Eskipazar’ın bilinen tarihi Romalılar döneminde,  Roma İmparatoru  Hadrianus’un,  Hadrianopolis kentini onarması  ve yeniden imarı ile başlar. Zira ilçedeki  Viranşehir –  Hadrianopolis  kalıntıları, kaya mezarları   Paflagonya  ve Roma dönemlerinden kalmadır.  En az dört medeniyetin  hüküm sürdüğü bölgede, ilçenin bugünkü adının da Paflagonya döneminden beri kurulan pazarlardan geldiği  sanılmaktadır.

Selçukluların Moğollar’a yenilmesinden sonra 1339 yılında Candaroğulları’nın eline geçen Viranşehir, 1398 yılında Yıldırım Beyazıt’ın Candaroğluları Beyliğini Osmanlı devletine katması ile Osmanlı Devleti sınırları içine girmiştir.

Hadrianoupolis Antik Kenti Eskipazar İlçe merkezinin 3 km uzaklıktadır. Bu alanda 2005 yılında yapılan arkeolojik yüzey araştırmalarında 14 adet dağınık kamu ve diğer tür yapılar tespit edilmiştir. Bu kamu yapıları arasında Hamam A yapısı, ikinci bir hamam yapısı, A ve B olarak adlandırdığımız iki kilise yapısı, bir savunma yapısı, tiyatro olduğunu düşünülen bir yapı, bir kemerli yapı ve kubbeli bir yapı gibi anıtsal binalar bulunmaktadır.

Çetiören Mesire Yeri

Eskipazar İlçesine 10 Km. mesafedeki mesire yeri, çok zengin bitki örtüsüne, su kaynaklarına ve yaban hayatına sahiptir. Asfalt yolla ulaşılabilen mesine yerinde, masa ve banklar, ocaklar, çeşmeler, tuvalet, otopark, Orman İşletmesine ait 6 yataklı misafirhane, 2500 kişilik anfi tiyatro şeklinde düzenlenmiş yağlı güreş alanı, foto safari yapılabilecek güzellikte manzarası bulunmaktadır.
Eğriova

İlçeye 25 Km. mesafede Adiller Köyü Ulupınar ormanlık alanında Eğriova mevkiindedir. Alanda, 12.000 m2. yüzölçümünde 5 m. derinliğinde bir suni gölet bulunmaktadır. Masalar, banklar, ocaklar, çeşmeler bulunmakta olup, olta ile balık avı yapılmaktadır. Çadırlı kamp ve doğa yürüyüşleri için uygun bir mekândır.
Akkaya Kaplıcası

İlçenin doğusunda İmanlar Köyü yakınındadır. Kaynak, bir yanı oldukça sarp olan kayalardan çıkmakta olup travarterler oluşturmuştur. Kaynak sıcaklığı 25 derecedir. Suyun bileşiğinde yüksek oranda karbondioksit ve yüksek oranda kükürtlü hidrojen de bulunmaktadır. Yöre halkı tarafından birtakım hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.
Sarı Traverten

İlçe zengin taş ocaklarına sahip olup Anıtkabir ve TBMM ‘nin yapımında da kullanılmıştır.
Yaban Hayatı ve Avcılık

Avcılar ve Atıcılar Derneği Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında sürek avı düzenlemektedir. Bölgede çok miktarda yaban domuzu, ayrıca tilki, tavşan, ayı, keklik, çoran, karatavuk, çulluk ve bıldırcın gibi hayvanlara da rastlanmaktadır.

ESKİPAZAR’A NASIL ULAŞABİLİRİM?

Eskipazar, Ankara-İstanbul Otobanı, Gerede gişelerine 51 km, Ankara’ya 191 km, İstanbul’a ise 370 km uzaklıktadır. Eskipazar’dan 46 km sonra, Dünya Miras Kenti Safranbolu’ya ulaşabilirsiniz.

03 Temmuz 2019 2574 okunma