• TurkishEnglishGermany

Pınarbaşı

Pınarbaşı ve çevresine sırasıyla Gasgaslar, Kimmerler, Lidyalılar, İranlılar, Helenler, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar ve Çobarlar hâkim olmuş; bahse konu bölge, 1460 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyetine geçmiştir.

Pınarbaşı’nın kuzeyinde Küre Dağları, doğusunda Azdavay ilçesi, batısında Bartın ili Ulus ilçesi, kuzeyinde Cide ilçesi, kuzeydoğusunda Şenpazar ilçesi, güneyinde ise Daday ilçesi ve Karabük ili Eflani ilçeleri ile bulunmaktadır. Bünyesinde; eşsiz kanyonlar, mağaralar, zümrüt yeşili ormanlar, çivisiz ahşap evler barındıran Pınarbaşı’nın yüzölçümü 571 kilometrekare, rakımı  ise 650 metredir.

PINARBAŞI’NIN DOĞAL VE KÜLTÜREL MİRASI

Valla Kanyonu

Muratbaşı Köyü sınırlarında ve ilçe merkezine 26 km uzaklıkta bulunan Valla Kanyonu, Dünya’nın en derin ikinci kanyonudur.  İlçe merkezinden kanyona erişimde kullanılan yolun; Muratbaşı Valla Mahallesi’ne kadar olan bölümü asfalt, kalan kısmı ise 1,5 km uzunluğunda orman-içi patika şeklindedir.

Devrekâni Çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği yerde başlayan ve Cide’ye doğru ilerleyen kanyonun uzunluğu 12 km olup yan duvarlarının yerden yüksekliği 800 ila 1.300 metre arasında değişmektedir.

Horma Kanyonu (Ambar Gölü)

Zarı Çayı üzerinde yer alan kanyonda, suyun taştaki kireçleri aşındırması ile oluşan ve derin kazanları andıran çukurlar mevcuttur.  Meydandüzü tabir edilen havzadan başlayan kanyon, Ayıderesi’ni geçerek Ilıca Şelâlesi’nde sona erer.

Ilıca Şelâlesi 

Ilıca Köyü’nde bulunan şelâle, ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Şelâle suyu, Horma Kanyonu’nun sona erdiği noktada, takriben 10 metre yüksekten dökülmekte olup suyun döküldüğü yerde tabiî bir havuz oluşmuştur. Çok sayıda ağaç ve bitki ile çevrili olan havuz, tam anlamıyla, bir tabiat harikasıdır.

Ilıca Hamamı

Ilıca Köyü’ndeki hamam, Bizans dönemine ait bir eserdir. Yontma taştan mamûl ve kubbe şeklindeki hamam; 2 metre genişliğinde, 3.5 metre uzunluğunda ve 1.80 metre yüksekliğindedir. Yan duvarlarında sabunluk ve oymalar bulunan hamamdaki suyun sıcaklığı MTA verilerine göre, 28 derecedir.

Ilgarini Mağarası

Sümenler Köyü’nde ve ilçe merkezine 36 km uzaklıkta bulunan mağaraya intikal, Sümenler Köyü Sorkun Yaylası’ndan itibaren, dik ve kayalık orman içi patika yoldan, 2 saatlik yürüyüşle mümkündür.

Valla Kanyonu ile Ilgarini Mağarası’nın çevresi, Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet göstermekte olan FAO tarafından örnek proje alanı seçilmiştir.

PINARBAŞI’NA NASIL ULAŞABİLİRİM?

Her gün İstanbul-Kastamonu arasında karşılıklı uçak seferleri vardır. Kastamonu il merkezi-Pınarbaşı arası 89 kilometredir.Pınarbaşı Ankara’ya 303, İstanbul’a ise 485 km’dir.

03 Temmuz 2019 2973 okunma