• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

DR. CAHİT KARAKAŞ

Cahit Karakaş 1928 yılında Bartın’da doğdu. 1946’da Erzurum Lisesi’ni parasız yatılı olarak bitirdi, 1951’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Berlin Teknik Üniversitesi’nde Su İnşaatı ve Su Ekonomisi Kürsüsü’nde doktora yaptı.

Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü ve Bayındırlık Bakanlığı’nda Etüd Proje ve Kontrol Mühendisi olarak görev aldı. Hollanda’da Proje ve Kontrol Mühendisi, Bayındırlık Bakanlığı Limanlar İnşaatı Fen Heyeti Müdürü, Devlet Planlama Teşkilatı İhtisas Komisyonu Üyesi ve Teknik Bilimler Araştırma Kurumu Danışma Kurulu Üyesi olarak görevlerde bulundu.

10 Ekim 1965 (13. Dönem) ve 12 Ekim 1969 (14. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi’nden (AP) Zonguldak Milletvekili seçildi. 14. Dönemde Avrupa Ekonomik Topluluğu Karma Parlamento Komisyonu Başkanvekili ve NATO Parlamenterleri Türk Grubu Başkanı olarak görev yaptı.

13 Mart muhtırasının ardından kurulan I. Nihat Erim hükümetinde Bayındırlık Bakanı, II. Erim hükümetinde ise Ulaştırma Bakanı olarak yer aldı.

1973 yılında Adalet Partisi’nden istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisine katıldı ve 14 Ekim 1973 tarihinde yapılan genel seçimlerde Zonguldak Milletvekili seçildi. 15. Dönemde Dışişleri Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 5 Haziran 1977’de yapılan seçimlerde yeniden Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili seçildi.

17 Kasım 1977’de yapılan TBMM Başkanlığı seçimlerinde partisi tarafından aday gösterilen ve meclisin 13. Başkanı seçilen Karakaş, bu görevini 12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar sürdürdü.

6 Kasım 1983 (17. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Halk Partisi (HP) Zonguldak Milletvekili seçildi.

 

23 Mayıs 2020 2889 okunma ,
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

KÖKSAL TOPTAN

1943 yılında Rize’de doğdu İlkokulu, Ortaokulu ve li eyi Zonguldak’ta bitirdi 1966 Yılında İ tanbul Üniver ite i Hukuk Fakülte i’nden mezun oldu Zonguldak’ta erbe t avukatlık ve...

İSMET KAYA ERDEM

İ met Kaya Erdem 1928 yılında Safranbolu’da doğdu İlkokulu Kalealtı İlköğretim Okulu’nda okudu İ tanbul İkti adi ve Ticari İlimler Akademi inden mezun oldu Hazine Genel...

OSMAN ZEKİ ORAL

Re am Hattat Halil Kâzım Efendi'nin oğlu olan O man Zeki Oral 1925 yılında Karadeniz Ereğli’de doğdu İlk ve orta öğ­reniminden onra girdiği İ tanbul Gü­zel Sanatlar Akademi i'ni...

TÜRKER İNANOĞLU

Yönetmen-Yapımcı Türker İnanoğlu 18 Mayı 1936’da Safranbolu’da dünyaya gelir Baba ı Abdülhamit’in huzur hoca ı Mu tafa Lütfi Efendi’nin oğlu Dr Hakkı Nevin, anne i...

YORUM YAP