• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

METİN TÜRKER

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı

Kardemir Karabükspor Başkanı

Metin Türker, 15 Ekim 1938 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesi Hamandoz (Yeniay) köyünde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Karabük Demir Çelik Lisesi’nde tamamlayan Metin Türker, İstanbul Sultanahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nü bitirdi.

İşçilik yaşamına 1954 yılında Karabük Demir Çelik İşletmeleri’nde başlayan Türker, torna, tesviye ve teknik resim bölümlerinde çalıştı.

Metin Türker, 1965 yılında Karabük Demir Çelik İşletmelerinde örgütlü bulunan Çelik-iş Sendikasına üye oldu.

Türker’in aktif sendikacılık yaşamı ise 1977’de sendikanın şube ve genel merkez delegeliklerine seçilmesi ile başladı. Çelik-İş Sendikası’nın Ocak 1980’de gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurulunda Genel Sekreterliğe seçilen Türker, Genel Başkan Mehmet Kurtulan’ın 24 Ekim 1988 tarihinde bir trafik kazasında yaşamını yitirmesinin ardından yapılan Genel Kurulda Genel Başkanlığa seçildi.

1989 yılında Türkiye sendikacılık tarihine “89 bahar eylemleri” olarak geçen işçi hareketinin içinde yer alan Türker, 1989 yılında Kardemir ve İsdemir işçilerinin katıldığı 137 günlük bir grevi yürüttü.

Metin Türker’in sendikal önderlik anlamında farklılığını ortaya koyan diğer önemli bir olay da Kardemir’in özelleştirilme süreci oldu. 5 Nisan kararları olarak tarihe geçen Ekonomik Önlemler Planı çerçevesinde Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kapatılması kararına karşı başta 8 Kasım olmak üzere yürüttüğü eylemler ile hafızalara kazındı.

Sendikacılık kişiliğinin dışında aynı zamanda bir spor adamı da olan Türker, bir süre futbol oynadığı Karabükspor’da uzun yıllar başkanlık ve yöneticilik de yaptı.

Vefat ettiği 6 Aralık 1997 tarihine kadar sendikanın başında kaldı.

 

09 Mayıs 2020 4162 okunma ,
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

KÖKSAL TOPTAN

1943 yılında Rize’de doğdu İlkokulu, Ortaokulu ve li eyi Zonguldak’ta bitirdi 1966 Yılında İ tanbul Üniver ite i Hukuk Fakülte i’nden mezun oldu Zonguldak’ta erbe t avukatlık ve...

İSMET KAYA ERDEM

İ met Kaya Erdem 1928 yılında Safranbolu’da doğdu İlkokulu Kalealtı İlköğretim Okulu’nda okudu İ tanbul İkti adi ve Ticari İlimler Akademi inden mezun oldu Hazine Genel...

DR. CAHİT KARAKAŞ

Cahit Karakaş 1928 yılında Bartın'da doğdu 1946’da Erzurum Li e i’ni para ız yatılı olarak bitirdi, 1951’de İ tanbul Teknik Üniver ite i İnşaat Mühendi liği bölümünden mezun...

OSMAN ZEKİ ORAL

Re am Hattat Halil Kâzım Efendi'nin oğlu olan O man Zeki Oral 1925 yılında Karadeniz Ereğli’de doğdu İlk ve orta öğ­reniminden onra girdiği İ tanbul Gü­zel Sanatlar Akademi i'ni...

YORUM YAP