• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Türk Dünyasının yaşayan efsanesi Düzce’de

Düzce Belediyesi imkânları ile geçtiğimiz Haziran ayında temeli atılan Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi düzenlenen görkemli tören ile hizmete açıldı. Açılışta Kırım Türklerinin lideri, Türk Dünyasının yaşayan efsanesi Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da katıldı.

Geçtiğimiz Haziran ayında temeli atılan Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi çok sayıda vatandaşın katılımıyla düzenlenen tören ile hizmete açıldı. Törene; Kırım Türklerinin efsanevi lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Milletvekilleri Ayşe Keşir ve Talih Özcan, Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Burhan Tutkun ve çok sayıda STK ve dernek üyesi katıldı.

“BU MERKEZ DE DİĞERLERİ GİBİ SİZLERE EMANET”
Düzce Belediyesi mehteran takımının “Kırımdan gelirim” adlı marşıyla başlayan açılış töreninde konuşan Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü; “Kırım, aramızda büyük bir manevi bağ olan memleket ve yıllar önce haksız işgallerle yerlerinden edilmiş kardeşlerimizin tarihi geçmişi. Düzce’yi yurt edinmiş, burada bir yaşam kurmuş hemşehrilerimizin geçmiş ile bağlarını gelecek kuşaklara taşıyabilecekleri bir merkezi dernek temsilcileri ve kardeşlerimize açtık. Nusrettin Camii karşısında bu güzel merkezi kısa sürede belediyemizin imkânları ile inşa ettik. Bu merkezin hem mahallemize hem de Kırım Türkü kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza değer katacağına inanıyorum. Bir de Kırım Türkleri’nin lideri, efsane aktivist “Mustafa Aga”nın Düzce ile olan yakınlığı bizleri bu merkezi yapma konusunda harekete geçirdi. Bugün burada kendisini ağırlamaktan onur duyduk. Kafkas kökenli kardeşlerimiz için de Uzun Mustafa Mahallesinde bir Kafkas anıtı inşa ediyoruz. Onun da açılışını önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceğiz. Bugünden itibaren tıpkı diğer yaptığımız kütüphaneler, parklar, okullar gibi; Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi de sizlere emanettir” şeklinde konuştu.

“DÜZCE’DE HEPİMİZ KARDEŞÇE YAŞIYORUZ”
Düzce’ye böyle bir eser kazandırılmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Düzce Valisi Selçuk Aslan ise; “Düzce Vilayetimiz hızlı bir gelişme içerisinde. Farklı bölgelerden gelen insanlar burada kardeşçe yaşıyorlar. Çok kültürlü bir şehiriz ve bu bizim en büyük dinamizmimiz. Bu dinamizm Düzce’yi bu günlere taşıdı ve geleceğe taşıyor. Kırım denince benim yüreğim cız eder. Kırım benim yüreğimin bir parçası. Kırım’daki insanlar göçe zorlandı, bu göç eden kardeşlerimizin geldiği noktalardan biri de Düzce’miz. Bugün 90 milyona yaklaşan Türkiye nüfusumuzun 5 milyona yakını Kırım Türkleri kökenlerinden geliyor. Düzce’mize bu güzel eseri kazandırdıkları için bakanımıza ve ekibine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“BU MERKEZ KÜLTÜRÜMÜZÜ CANLANDIRIP BİZE MANEVİ DESTEK OLACAKTIR”
Açılış için Düzce’ye gelen Kırım Türklerinin efsanevi lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Bugün bizim için çok sevinçli bir gün. Bu yaptığınız merkezin önemi çok büyük. Kırım Türklerinin kültürünü canlandırmak için attığınız bu adım beni mutlu etti. Aynı zamanda bu merkez bizim için manevi bir destek niteliğindedir. Bu merkezin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Düzcelilere şükranlarımı sunuyorum.

“BURAYA EVİMİZ GİBİ BAKACAĞIZ”
Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Burhan Tutkun, Merkezin inşasında emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında; “Böyle bir merkezin Nusrettin Mahallesinde oluşturulmasından dolayı çok mutluyuz. Bu merkezin hazırlanmasında büyük gayreti ve emeği olan Bakanımız, Belediye Başkanımız Sayın Dr. Faruk Özlü’ye minnettarız. Bu merkeze gözümüz gibi bakacağız ve kendi evimiz gibi sahip çıkacağız. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

İzmir’in yıldızı yine Batı Karadeniz

17’inci Travel Turkey Turizm Fuarı 7-9 Aralık 2023 tarihleri ara ında İzmir’de gerçekleşti Batı Karadeniz Kalkınma Birliği tandı yine fuarın en gözde noktalarından biri...

Antalya’da Batı Karadeniz rügarı esti

12’inci Yöre el Ürünler Fuarı ( YÖREX) 2-5 Ka ım tarihleri ara ında Antalya’da gerçekleşti Batı Karadeniz Kalkınma Birliği (BAKAB) üye i belediyeler, birlik yönetimi tarafından...

Amiral gemisinde festival coşkusu

Türkiye 6 Kanyon ve Doğa Sporları Fe tivali 10 - 13 Ağu to tarihlerinde Ka tamonu Pınarbaşı’nda gerçekleşti Fe tivalin onur konuğu i e ilçenin gururu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim...

Bartın’ın yeni başkanı Fırıncıoğlu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın 2023 Genel Seçimlerinde Milletvekili Adaylığı için 2009 yılından bu yana ürdürdüğü Belediye Başkanlığı görevinden i tifa etme inin...

YORUM YAP