• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Tarihi Han Müze ve Butik Otel Olacak

Bolu’da mahkeme kararıyla yıkılmaktan kurtulan ve 200 yıllık tarihe sahip olan Katırcılar Hanı’nda restorasyon çalışmaları için ilk adım atıldı. Ünlü şair Nazım Hikmet’in de öğretmenlik yaptığı dönemde konakladığı  han butik otel ve müze olarak hizmet verecek.
Bolu’da, Gölyüzü Mahallesi Şehit Kani Caddesi üzerinde bulunan ve 200 yıllık tarihe sahip olan Katırcılar Hanı için Bolu Belediyesi 2018 yılında yol genişletme çalışması nedeniyle yıkım kararı verdi. Projenin belediye tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulmasının ardından Katırcılar Hanı’nın yıkılarak 7 metre daha geride yeniden yeni malzeme ile yapılma talebi koruma kurulunca onaylandı.  Yıkım kararına tepki gösteren Sebilci Bolu Kültür Derneği ve Bolu Platformu konuyu yargıya taşıdı. 1 yıl süren yargılama sonucunda Bolu İdare Mahkemesi yıkım kararını iptal etti. 31 Mart seçimlerinden sonra ise yeni seçilen Başkan Tanju Özcan kararı temyize götürmedi.

Nazım Hikmet’e ev sahipliği yaptı
Osmanlı döneminde katırcıların ahırlarda hayvanlarını bıraktığı ve diğer 2 katındaki odalarda konakladığı Katırcılar Hanı, ünlü şairlerden Nazım Hikmet’e de ev sahipliği yaptı. Bolu Sultani Mektebi’ne öğretmen olarak tayin edilen Nazım Hikmet resmi kayıtlara göre görev yaptığı süre boyunca tarihi Katırcılar Hanı’nda yaşadı.

“Biz de yıkılmasını arzu etmiyorduk”
Mahkemenin yıkımı durdurma kararının ardından restorasyon için çalışmalara başladıklarını söyleyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Eski belediye yönetimi burasıyla ilgili yıkım kararı vermişti. Bu yıkım kararı da dava konusu edilmişti. Mahkeme buranın yıkım kararının iptaline karar verdi. Biz de buranın yıkılmasını arzu etmiyorduk. Bu kararı temyiz etmedik. Doğrudur dedik. Hemen arkasından çalışmalara başladık. Burası yıllardır atıl durumda bırakılmıştı. İçi çöp doluydu. Günlerce bunun temizliğiyle uğraştık. Covid döneminde buranın rölöve, restorasyon projeleri için ihaleye çıktık. Rölöve projesi önümüzdeki ay içinde bize teslim edilecek. Anıtlar Kurulu’na onaya göndereceğiz. Onay sürecinde bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum” dedi.

“Bahar aylarında restorasyon başlayacak”
Başkan Özcan, restorasyonu yapılacak olan Katırcılar Hanı’nın içinde restorasyonu, küçük bir müzesi ve birkaç tane butik odası olan bir eser olarak yaşatılacağını belirterek, “Eğer süreçler arzu ettiğimiz gibi gerçekleşirse bahar aylarında buranın restorasyonuna başlamayı planlıyoruz. Butik otel ve müze gibi değerlendirilmesi düşüncesi var. Çalışmalar ona dönük. Burada bir Nazım Hikmet odası olacak. Çünkü orada kalmış. Resmi kayıtlarda var. Onun dışında burası konaklama amacıyla kullanılmış bir han. Zaten katırcılar hanı olarak kullanılıyormuş. İçerisinde restoranı, küçük bir müzesi ve birkaç tane butik odası olan farklı bir eser olarak Bolu’muza kazandırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Yaklaşık maliyet 3 milyon lira”
Restorasyon için yaklaşık maliyetin 3 milyon lira olduğunu ve özel sektörden destek alacağını kaydeden Özcan, “Buranın yapım maliyeti oldukça yüksek olacak. Bolu’daki büyük şirketlerin birisiyle ön görüşme yaptık. Onlar da buranın restorasyonuna 2021 bütçelerinden pay ayırmaya çalışacaklarını söylediler. Röleve projesi tamamlandıktan sonra kendilerine yeniden gideceğim. Bütçenin tamamı belediyeden çıkmasın düşüncesiyle inşallah özel sektörün de katkısını almaya çalışacağız. Yaklaşık maliyeti henüz çıkmadı ama tahmini 3 milyon olacak” ifadelerini kullandı.

04 Aralık 2020 803 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Türk Dünyasının yaşayan efsanesi Düzce’de

Düzce Belediye i imkânları ile geçtiğimiz Haziran ayında temeli atılan Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi düzenlenen görkemli tören ile hizmete açıldı Açılışta Kırım...

İzmir’in yıldızı yine Batı Karadeniz

17’inci Travel Turkey Turizm Fuarı 7-9 Aralık 2023 tarihleri ara ında İzmir’de gerçekleşti Batı Karadeniz Kalkınma Birliği tandı yine fuarın en gözde noktalarından biri...

Antalya’da Batı Karadeniz rügarı esti

12’inci Yöre el Ürünler Fuarı ( YÖREX) 2-5 Ka ım tarihleri ara ında Antalya’da gerçekleşti Batı Karadeniz Kalkınma Birliği (BAKAB) üye i belediyeler, birlik yönetimi tarafından...

Amiral gemisinde festival coşkusu

Türkiye 6 Kanyon ve Doğa Sporları Fe tivali 10 - 13 Ağu to tarihlerinde Ka tamonu Pınarbaşı’nda gerçekleşti Fe tivalin onur konuğu i e ilçenin gururu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim...

YORUM YAP