• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Safranbolu’da belgeselin en iyileri belli oldu

21’inci Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ödül töreni Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Festival Organizasyon Komite Başkanı ve Belediye Başkanı Elif Köse, festival organizasyon komitesi üyeleri, jüri üyeleri, dereceye giren katılımcılar ve vatandaşların katılımı ile geçekleşti.

Ödül Töreni’nde Serbest Kategori En İyi Film Ödülü’nü “Uçurumun Kıyısında” ile Alican Abacı alırken, Amatör Kategori Jüri Özel Ödülünü “Kördüğüm” belgesel filmiyle Selim Uyar aldı. Amatör Kategori Süha Arın Özel Ödülü’nü “Orman Çakalları” Tufan Yıldız alırken, Amatör Kategori En İyi Belgesel Film Ödülü ise “Uzaklarda” ile Arjin Civan Şahin kazandı. Profesyonel Jüri Özel Ödülü’nü “Aynı Evin Çocukları” ile Hasan ve Kurtuluş Özgen kardeşler layık görüldü. Profesyonel Kategori En İyi Film Ödülü’nü ise “Gracefully” filmi ile Arash Eshaghi aldı.

21’inci Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında düzenlenen fotoğraf yarışmasına ise bin 108 eser katıldı. Mustafa Cebecioğlu’nun “Serender” isimli eseri birinci olurken, Nuri Çoban’ın “Sini Bezi” ikinci, Mehmet Arslan’ın “Atlı Akrobasi” adlı eseri ise üçüncü oldu. Safranbolu Özel Ödülü’nü de Karabüklü fotoğrafçı Ali Baykala’nın “Bir Kış Masalı” adlı eseri aldı.

Belgeselde 98 Ülkeden 1431 yarışmacı.
2004’te uluslararası boyut kazanarak pek çok başarılı yapıtın tanınmasına yardımcı olan Uluslararası Belgesel Film Festivali yarışmalarına katılım her geçen yıl artıyor.
Kültürel mirasın gelecek nesillere estetik kaygı ve bilimsel bakış açısı ile aktarılmasını arzu ettiklerini belirten Festival Komitesi ve Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Kültürün mimariye yansıdığı kendine özgü ve yaşayan bir müze sayılan Safranbolu yerli ve yabancı pek çok misafiri ağırlarken, kültür ve sanat alanında da ismini duyurmaya devam ediyor. Pandemiye rağmen kültür ve sanatı en iyi ifade eden festivallerden biri olan festivalimizi icra etme cesaretini gösterdik. Sürekliliği bizim için çok kıymetli. Bu bağlamda bize destek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğümüze, valiliğimize, üniversitemize, kaymakamlığımıza, Festival Organizasyon Komite Üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Cesaretimizin karşılığını da aldık. Bu yıl festivalimize belgesel film ödülü için 98 ülkeden 1431 başvuru, fotoğraf yarışması için ise bin 108 başvuru oldu. Sıra dışı yapımlar ve fotoğraflarla karşılaştığımız heyecanlı ve sanatsal açıdan dolu dolu bir festival oldu. Festivali festival yapan sanatçılar ve sanatsever katılımcılardır. Ben eserleri ile katılım sağlayan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Karabük Valisi Fuat Gürel ise, Vali Gürel, festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu tür festivallerin Safranbolu’ya yakıştığını, daha iyi festivallerin gelecek yıllarda da yapılacağını ifade eden Gürel, festivalin pandemi süreci nedeniyle kesintiye uğramamasının sevindirici olduğunu belirtti.
Vali Gürel konuşmasının devamında; “21’incisi düzenlenmesi gerekiyordu, araya zamanın girmemesi gerekiyordu. Araya zaman girmesi bu tür festivallerin ilerleyen süreçlerde aksamasına sebep olacaktır. Festivaller kentlerin tanıtımı için çok önemlidir” dedi.

Dereceye giren belgesel filmlerin ve kazananı daha önce duyurulan fotoğrafların ödüllerini, Festival Komitesi Başkanı Elif Köse, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Karabük Valisi Fuat Gürel ve protokol üyeleri tarafından verildi.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Biz birlikte güzeliz

Batı Karadeniz Kalkınma Birliğinin 2024-2029 dönemi ilk toplantı ı birliğin merkezi olan Safranbolu’da gerçekleşti  Son derece yük ek bir katılımın olduğu ve bölge el birliğin...

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

YORUM YAP