• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Karadağ Başbakan Yardımcısı İbrahimoviç Düzce’de

Karadağ Başbakan Yardımcısı Ervin İbrahimoviç, Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün daveti üzerine beraberindeki heyetle birlikte Düzce’ye geldi.

Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü ve şehrin Karadağ kökenli saygın iş insanı, Düzce Belediye Meclis Başkanvekili ve BAKAB Meclis Üyesi Mesut Sancaklı’nın daveti üzerine Düzce’ye gelen Karadağ Başbakan Yardımcısı Ervin İbrahimoviç; Vali Cevdet Atay, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ile Muharrem Sancaklı Huzurevi’ni ziyaret etti.

Belediye meydanında bando ve mehter takımı tarafından çalınan marşlarla karşılanan Başbakan Yardımcısı İbrahimoviç ile beraberinde bulunan Boşnak Partisi Rožaje Yönetim Kurulu Başkanı ve ekonomi ve mali işler danışmanı Mirsad Nurkoviç, Karadağ Parlamentosu Boşnak Partisi Milletvekili ve Parlamento Grup Başkanı Kenana Strujić-Harbić, Karadağ Milletvekilleri Amer Smailović ve Suljo Mustafiç daha sonra Başkan Özlü ile birlikte belediye binasına geçti.

“Karşılıklı Ticareti Geliştirelim”
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Dr. Faruk Özlü, Karadağ heyetini Düzce’de misafir etmekten son derece mutlu olduklarını belirterek, “Bu ziyaretle, özellikle Düzce ve Karadağlı iş dünyasının aralarında iş imkânlarının geliştirilmesine yönelik yapacakları görüşmeleri çok önemsiyorum. Karadağlı iş insanları Düzce’de, Türkiye’de iş yapsınlar bizim iş insanlarımız da orada iş yapsınlar. Karşılıklı ticaretimiz gelişsin ve her iki ülkenin ekonomisine katkısı olsun. Kültürel dostlukları ekonomik imkânlarla pekiştirmezseniz bu yakınlıklar sürdürülebilir olmaz. Bizler bunu başarabilecek güçteyiz” dedi.

Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Ervin İbrahimoviç ise kendilerine gösterdiği yakınlık ve ilgiden ötürü Başkan Özlü’ye teşekkür ederek, Düzce’de bulunmaktan mutlu olduklarını ve ziyaretin kendileri açısından da büyük önem arz ettiğini paylaştı. Ziyaret, karşılıklı görüş alış verişi ile devam etti.

“İlişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz”

Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Düzce Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, Meclis Başkanı Tanju Acar ile bir araya geldi.

Konuk Başbakan Yardımcısının ziyaretinde; Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç, Düzce Belediyesi Başkan Yardımcıları Oya Kocaman ve Hasan Günden, TSO Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite Üyeleri, TOBB Düzce Kadın Girişimciler Başkan Yardımcısı Emine Kurtay ve TOBB Düzce Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Erdem hazır bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, Karadağ heyetini Düzce’de misafir etmekten son derece mutlu olduklarını belirterek; “ Bilindiği üzere Türkiye, Karadağ’ı 2006 tarihinde tanımış ve karşılıklı diplomatik ilişkiler kurulmuştur. Türkiye, Balkanların barış ve istikrarına önem vermekte ve Karadağ’ı dost bir ülke olarak görmektedir. Karadağ ve Türkiye karşılıklı ticaret hacminin bu yıl 250 milyon ABD dolarına ulaşması hedeflenmişti. Şu anda bu rakama yakın bir seyir olduğunu da görüyoruz. Bu hedefe ulaşmak üzere daha yakın iş birlikleri yaparak ekonomik, kültürel, eğitim ve diğer alanlarda gelişmeler sağlayabiliriz. Türkiye-Karadağ Serbest Ticaret Anlaşması 26 Kasım 2008 tarihinde İstanbul’da imzalanmış, 1 Mart 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir.  Serbest Ticaret Anlaşması ile ihracatçılarımıza, Karadağ pazarında Avrupa Birliği ihracatçıları ile eşit rekabet imkânı sağlanmıştır. Özellikle turizm sektöründe ortak yatırımlar yapma konusunda son derece elverişli bir ortam olduğunu düşünüyorum. Tarihsel yakınlıklarımızın karşılıklı iş birliğimizi güçlendireceğine inanıyorum. Karşılıklı olarak ticaret hacmimizi artıracağımıza ve Düzce olarak da bu ticaret hacmimizin artmasına katkı sağlayacağımız konusunda inancım tamdır.” dedi.

Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Ervin İbrahimoviç ise, kendilerine gösterdiği yakınlık ve ilgiden ötürü Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık ve yönetimine teşekkür ederek, Düzce’de bulunmaktan mutlu olduklarını ve ziyaretin kendileri açısından da büyük önem arz ettiğini ifade etti.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Türk Dünyasının yaşayan efsanesi Düzce’de

Düzce Belediye i imkânları ile geçtiğimiz Haziran ayında temeli atılan Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi düzenlenen görkemli tören ile hizmete açıldı Açılışta Kırım...

İzmir’in yıldızı yine Batı Karadeniz

17’inci Travel Turkey Turizm Fuarı 7-9 Aralık 2023 tarihleri ara ında İzmir’de gerçekleşti Batı Karadeniz Kalkınma Birliği tandı yine fuarın en gözde noktalarından biri...

Antalya’da Batı Karadeniz rügarı esti

12’inci Yöre el Ürünler Fuarı ( YÖREX) 2-5 Ka ım tarihleri ara ında Antalya’da gerçekleşti Batı Karadeniz Kalkınma Birliği (BAKAB) üye i belediyeler, birlik yönetimi tarafından...

Amiral gemisinde festival coşkusu

Türkiye 6 Kanyon ve Doğa Sporları Fe tivali 10 - 13 Ağu to tarihlerinde Ka tamonu Pınarbaşı’nda gerçekleşti Fe tivalin onur konuğu i e ilçenin gururu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim...

YORUM YAP