• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Kantarcı; “Şehirlerde rant denen kavramı yok edelim”

Çaycuma Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Meclis Üyesi Bülent Kantarcı, bu yıl Ankara Üniversitesi tarafından ikincisi düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı. Kantarcı, konferansta yaptığı konuşmada; “Şehirlerde rant denen kavramı yok edelim, şehirleşme bu ülkenin en büyük sorunu, biz şehir yapmayı bilemedik, iyi şehirler kuramadık, şehirlerimizi mahvettik, bir an evvel kendimize gelelim ve yolumuza devam edelim” dedi.

Ankara Üniversitesi tarafından 30 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında “2. Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı düzenlendi. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, konferansın 2. gününde “Belediye Başkanlarının Bakış Açısıyla Kentleşme ve İmar Sorunları” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı konferansta yaptığı konuşmada; “Ben Zonguldak Çaycuma Belediye Başkanıyım. 27 bin nüfusumuz var. Ankara’ya 240 kilometre mesafedeyiz. Yenice ve Devrek Çayı’nın birleşimiyle oluşan Filyos Irmağı’nın denize ulaşmadan önceki yirminci kilometresinde yer alıyoruz. Yani Batı Karadeniz Bölgesinde içinden nehir geçen bir şehiriz. Tabii ki burada nüfusu 1-2 milyonu geçen ilçelerde belediye başkanlığı yapan arkadaşlarımız var. Ben kendi ölçeğinde imar uygulamaları yapmış, yaptığı uygulamalarla bir laboratuvar niteliği kazanmış bir ilçeden söz edeceğim” dedi.

HAVZA-İ FAHMİYE (TAŞKÖMÜRÜ HAVZASI) SORUNLARIMIZI DAHA DA KATLIYOR
Belediyelerin şu anda çok zor durumda olduğunu belirterek konuşasına devam eden Kantarcı, “2-3 bin nüfuslu belde belediyelerinden, 15-16 milyon nüfusa kadar tüm belediyeler büyük sorunlar yaşıyor. Büyükşehir belediyeleri, büyükşehir içindeki ilçe belediyeleri, büyükşehir olmayan illerdeki belediyeler, hepsi farklı farklı sorunlar yaşıyor. Planlamaları ve uygulamaları farklı farklı. Yaşadığımız coğrafyada denizden içeriye doğru 50 kilometrelik alanda 3 ilçe, 7 belde, 200 civarında köy var. Ve Türkiye’nin 3. büyük limanının inşaatı Filyos Irmağının denize döküldüğü yerde devam ediyor. Hemen arkasında Filyos Irmağı deltasında yakında hayata geçmesi beklenen bir endüstri bölgesi planlandı. Onun arkasında bir serbest bölge var. Bu arada hasbelkader inşaatını müteahhitlik yaptığım yıllarda gerçekleştirdiğim bir havaalanı var. Zonguldak kömürünü Anadolu’ya taşıyan demiryolu hattı da buradan geçiyor. Arazinin yüzde yetmişe yakını orman, aynı zamanda meralar var. Arkadaşlarımın sözünü ettiği tapu ve kadastral sorunların dışında, bizim bölgemizde 1911 yılında yayımlanan Teskere-i Samiye ile tapu edinilmesini yasaklayan bir problemimiz daha var. Bölge Havza-i Fahmiye, yani taşkömürü havzası sınırları içinde olduğu için böyle bir yasak getirilmiş. Mülkiyetler ancak 1910 öncesinde dayandırılabiliyor. Bu nedenle neredeyse tüm araziler, yüzlerce binlerce hissedardan oluşuyor. Bu da bizim sorunlarımızı katlayan bir unsur olarak öne çıkıyor” dedi.

TÜM PLANLAR KÂĞIT ÜSTÜNDE KALIYOR
Kantarcı konuşmasının devamında, “ Yıllardır süren iç göç ve gecekondulaşma ve son zamanlarda maruz kaldığımız mülteci akını ülkemizi adeta yerleşik hayata geçilmemiş göçebe bir toplum haline sokuyor. Bu da maalesef sağlıklı kentleşmenin önünü kesiyor. 1960’lı yıllarda gecekondu önleme kanunu çıkarıldı ama gecekondulaşma ondan sonra hızlandı. Plan diyoruz ama tüm planlar kâğıt üstünde kalıyor, hatta çoğu kez kent oluştuktan sonra plan yapılıyor. Ama Çaycuma’da bunun tersi uygulamalara imza attık. Onun için Çaycuma’dan kentleşmenin laboratuvarı diye söz ediyoruz. Ben inşaat yüksek mühendisiyim. Babam uzun yıllar Çaycuma Belediye Başkanlığı yaptı. İlkokul mezunu bir adamdı ama küçük bir köy görünümünde olan Çaycuma’da devrim niteliğinde işlere imza attı. 2 bin küsurlu bir kasabada ana arterleri duble yol olarak açarak bugünkü altyapının oluşumunu sağladı” şeklinde ifadelere de yer verdi.

SOSYALİST BİR ÜLKEDEYMİŞİZ GİBİ MÜLKİYETİ GÖZ ÖNÜNE ALMADAN PLANLAMA YAPTIK
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Babamın siyasal yaşamda çektiği büyük sıkıntılar içinde büyüdüğüm için siyasetten hep uzak durdum ve mesleğimi yaptım. Ama 2014 yılında gelen bir teklifi değerlendirerek belediye başkanlığına seçildim. İlk iki yılda Çaycuma’nın tüm imar planını yeniden ele aldık. Bu planlarda yeşil alanları, sosyal donatıları kusursuz şekilde düşündük. Parsel bazlı tadilatların çok konuşulduğu bir zamanda, sanki sosyalist bir ülkedeymişiz gibi mülkiyeti kesinlikle göz önüne almadan planlama yaptık. Hemen arkasından yoğun bir imar uygulaması yaparak hukuki sonuçlarıyla birlikte tamamladık. 27 bin nüfuslu Çaycuma’da, 15-20 bin yeni konut yapılıp, 60 bine yakın yeni insanın yerleşebileceği imarlı alanı var”

HÜKÜMET BİZİM ARKAMIZDAN GELİYOR
Kentlerin planlanmasında büyük sorunlar olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Kantarcı; “Benden önce konuşanlar hep kentsel dönüşümden söz ettiler. Çok şükür Çaycuma’nın kentsel dönüşüme ihtiyacı yok. Yeni Çaycuma’yı da çekirdekten başlayıp, tarihi Çaycuma’yı koruyarak oluşturmaya başladık. Yayalaştırılmış alanlar kazandırdık. Dört bir yanı saran bisiklet yolu ağı oluşturduk. Yaya odaklı, bisiklet odaklı bir kent yapmaya çalışıyoruz. Hükümetin arkamızdan geldiğini söyleyebilirim, çünkü bisiklet yollarını çok büyük oranda tamamlamamızın ardından yasa çıktı. Yeni imara açılacak alanlarda bisiklet yolu zorunlu hale getirildi. Mesela 1992’de yürürlüğe giren otopark yönetmeliğini kendimize göre uyguluyoruz. Yönetmeliğin 3 daireye bir otopark öngördüğü yerde, ben ‘Bir daire için bir otopark zorunlu olsun’ dedim. Arkadaşlarım ‘Bu çok sert bir uygulama olur’ diye 2’ye çıkarttı. Bundan asla taviz vermiyoruz. ‘Parasını vereyim’ diyenlere de çok büyük bir zorunluluk olmadığı takdirde itibar etmiyoruz” dedi.

ŞEHİRLEŞME BU ÜLKENİN EN BÜYÜK SORUNU
Kantarcı konuşmasını, “Kentsel dönüşüm uygulamalarında da büyük sorunlar var. Biz büyük medeniyetler kurmuş, Selçuklular, Osmanlılar zamanında kimliği olan şehirler inşa etmiş bir milletiz. Şimdiki şehirlerin ruhu yok. Tüm kentler tam bir apartman peyzajına sahip. Herhangi bir yerleşim alanında çekilmiş bir fotoğrafın neresi olduğunu anlamak mümkün değil, çünkü tüm kentler birbirinin aynı. Şehirlerin bir ruhunun olması lazım. Şehirlerin kolay yaşanabilir yerler olması lazım. İnsanların rahatça hareket edip, hizmetlere herkesin erişebilmesi lazım. Çocukların, kadınların, yaşlıların da rahat yaşayabileceği şehirler olması lazım. Çaycuma’da beş yıl içinde bu anlayışla çok başarılı işler yaptık. Sizleri bunları görmek üzere Çaycuma’ya davet ediyorum. Filyos Irmağının sedde içine alınmasıyla kazanılan alanlarda kesinlikle yapılaşmaya izin vermedik. Oralarda rekreasyon alanları oluşturuyor, yaşam alanları oluşturuyoruz. Gerek mahkemeler, gerekse bürokratik sorunlar daha hızlı hareket etmemizi engelliyor. Belediyeler, şehirleşme bu ülkenin en büyük sorunu. Biz şehir yapmayı bilemedik. İyi şehirler kuramadık. Şehirleri mahvettik. Bir an evvel dönelim. Doğru şehirler yapmak için rant denen kavramı yok ederek yolumuza devam edelim” diyerek tamamladı.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Biz birlikte güzeliz

Batı Karadeniz Kalkınma Birliğinin 2024-2029 dönemi ilk toplantı ı birliğin merkezi olan Safranbolu’da gerçekleşti  Son derece yük ek bir katılımın olduğu ve bölge el birliğin...

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

YORUM YAP