• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

İzmir’in gözdesi yine Batı Karadeniz oldu

16. Travel Turkey İzmir Fuarı 8-10 Aralık tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açtı. Batı Karadeniz Kalkınma Birliği standı her yıl olduğu gibi bu yılda en fazla ilgi çeken stantların başında yer aldı.

BAKAB üyesi belediyeler her yıl olduğu gibi bu yılda Travel Turkey İzmir Fuarına güçlü bir çıkartma yaptı. Düzce, Bolu, Karadeniz Ereğli, Safranbolu, Gerede, Göynük ve Pınarbaşı belediyelerinin stantlarında bölgenin tarihi ve turistik değerleri tanıtılırken; Düzce Belediyesi BELTUR A.Ş ve BELMEK, Bolu Belediyesi Köroğlu Kooperatifi, Safranbolu Belediyesi SAKEM ve Kdz. Ereğli Kadının Gücü Kooperatiflerinin stantlarında ise Batı Karadeniz’in yöresel lezzetleri ve birbirinden değerli el sanatları ziyaretçilere sunuldu.

Fuara katılan, Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü, Safranbolu Belediye Başkanı ve BAKAB Meclis Başkanvekili Elif Köse, BAKAB Encümen Üyesi ve Pınarbaşı Belediye başkanı Şenol Yaşar, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Oya Kocaman, Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Adabaş, Köroğlu Kooperatifi Başkanı ve BAKAB Encümen Üyesi Cevat Çatladı ve Kdz. Ereğli Kadının Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık ise ziyaretçilerle yakından ilgilenmeyi ihmal etmedi.

Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü fuarda yaptığı açıklamada, “Düzce’nin de içinde yer aldığı 6 ilin meydana getirdiği Batı Karadeniz Kalkınma Birliği olarak burada bulunuyoruz. Bu fuara üçüncü kez katılıyoruz. Geçen yıl ki fuara katıldıktan sonra bölge olarak çok ciddi sonuçlar elde etmiştik. Düzce, yaklaşık 30 milyon nüfusa ulaşabilen bir merkez. Yolların adeta kavşak merkezi. İstanbul ve Ankara’nın ortasında. Ereğli’den Zonguldak’a kadar giden bir aks söz konusu. Geçen yıl yaptığımız Düzce İktisat ve Kalkınma Kongresi’nde tarım, sanayi, turizm ve ticaret olmak üzere 4 alan tespit ettik. Bu maksatla bir şirket kurduk ve Düzce’nin turizm potansiyelini açığa çıkartmak istiyoruz. İstanbul’dan Ankara’ya giderken turizmle ilgili yatırımla Sapanca’da bitiyor. Ankara’dan giderken turizmle ilgili yatırımlar Bolu’da bitiyor. Bolu ve Sapanca bölgesi çok bakir bir bölge ve turizm açısından burada ne yaparsak karşılık bulacağı kanaatindeyim. İlk aşamada Düzce’ye haftada 10 bin kişiyi getirmeyi planlıyoruz” dedi.

“Güneyinde yayla ve şelale, kuzeyinde tarih ve deniz”

Düzce’nin güneyinde yayla ve şelale, kuzeyinde tarih ve deniz olduğunu söyleyen Başkan Özlü, “Rafting yapmak için Düzce’ye gelin. Mağara görmek için Düzce’ye gelin. Düzce’nin çok ciddi bir tarih potansiyeli de var. Antik kentimizde kazı çalışmalarımızı yüzde 70 oranında sonuçlandırdık. Kazılarda son olarak ciddi bir mozaik bölgesine ulaştık” diye konuştu.

Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü ;” Bölge olarak turizm açısından son derece önemli avantajlara sahibiz. Tam anlamıyla keşfedilemeyen bölgemiz, doğa turizminden tarih turizmine, inanç turizminden kış turizmine, gastronomiden deniz turizmine kadar birçok saklı hazineyi bünyesinde barındırıyor. Bu fuar ile Egeli vatandaşlarımıza bölgemizi tanıtmaya çalışıyoruz. Düzce’mizle, Safranbolu’muzla, Ereğli’mizle, Bolu’muzla, Pınarbaşı’mızla buradayız. Organizasyonumuza katkı veren saygıdeğer belediye başkanı arkadaşlarımıza ve belediyelerimizin kıymetli personellerine şükranlarımı sunuyorum, bundan sonrada tanıtım faaliyetlerimiz kesintisiz olarak devam edecek” cümleleriyle açıklamalarını tamamladı.

Tanıtıma devam edeceğiz”

Safranbolu Belediye Başkanı ve BAKAB Meclis Başkanvekili Elif Köse ise; “Amacımız bir dünya kenti olan Safranbolu’muzu tüm değerleriyle tanıtırken, turizm potansiyelini harekete geçirmek. Fuarlar tanıtımın ana noktalarıdır. Bu nedenle böyle etkinlikleri çok iyi değerlendirmeliyiz. Elimizden geldiği kadar yurtiçi ve yurtdışı fuarlarına katılarak şehrimizi tanıtmaya devam edeceğiz, İzmir’in güzel insanları Safranbolu’muza çok büyük ilgi gösteriyorlar” şeklinde konuştu.

“ Kastamonu Turizminin Amiral Gemisi Pınarbaşı”

Pınarbaşı Belediye Başkanı ve BAKAB Encümen Üyesi Şenol Yaşar ise duygularını; “ Eski Sanayi Bakanımız, halen Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanımız Sayın Faruk Özlü ile İzmir 16. Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve kongresinde Kastamonu Turizminin Amiral Gemisi Pınarbaşı’nın tanıtımını birlikte yaptık, misafirleri birlikte ağırladık. Pınarbaşı’nı tanıtmak adına olmamız gereken her yerde var olmaya çalışıyoruz. Olmaya da devam edeceğiz inşallah…” cümleleriyle paylaştı.

 

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Biz birlikte güzeliz

Batı Karadeniz Kalkınma Birliğinin 2024-2029 dönemi ilk toplantı ı birliğin merkezi olan Safranbolu’da gerçekleşti  Son derece yük ek bir katılımın olduğu ve bölge el birliğin...

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

YORUM YAP