• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Festival Muhteşem Bir Açılışla Başladı

Safranbolu Belediyesi tarafından bu yıl 20.si düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, Festival Komitesinin Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı.

Aslanlar SAKEM şubesinde katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayan “ Altın Çiçek “Safran“ın Hikâyesi Karma Sergisi ve Kıyafet Sergisinin açılışının ardından Festival Kortej Yürüyüşüne geçildi.

Aslanlar Mevkiinden başlayan ve Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında son bulan yürüyüşün ardından festival açılışına geçildi.

Buradaki programa Karabük Valisi Fuat Gürel, Cumhuriyet Halk Partisi Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy, Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, kamu kurumlarının yöneticileri, jüri üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve binlerce Safranbolulu katıldı.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Bundan 45 yıl önce, saygıdeğer büyüğümüz Kızıltan Ulukavak’ın Belediye Başkanlığı döneminde, tarihi ve kültürel değerlerimizi Türk ve Dünya kamuoyuna taşımak üzere başlattığı çalışmalar ve anısını saygıyla yaşattığımız usta belgeselci Süha Arın’ın “Safranbolu’da Zaman” belgeselinin açtığı yollarla şehrimizin kaderi değişmeye başladı” dedi.

Safranbolu’da Yaşamak Bizler İçin Büyük Bir Gurur

Bu çabaların en önemli ödülünün ise Safranbolu’nun 17 Aralık 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini almak olduğunu kaydeden Başkan Köse; “ 25 yıldır; Dünyaya, gelecek nesillere kalıcı bir miras; kültürümüze bir ayna; tarihe yaşayan bir an olarak eşlik ediyoruz. Altını çizerek ifade etmeliyim ki SAFRANBOLULU olmak, Safranbolu’da yaşamak bizler için büyük bir gurur. Ve şimdi Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin 20. Yılına ulaştık. İlk gününden bu yana, koşullar ne olursa olsun ara verilmeden devam eden, literatüre girmiş bu kıymetli festivalin 20. Yılını sizlerle kavuşturma şansını bulmak bizim için bir onurdur. Bu süreçte bize verdiğiniz tüm destek için teşekkürü borç biliyorum. Var olun.

Dünya kültür sahnesine adını bir belgeselle duyuran miras kentimizi en iyi anlatan yine belgeseller olduğunu ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; “ Bu yıl, bildiğiniz üzere belgesel yarışması kategorilerimize rekor sayıda başvuru yapıldı. 100’den fazla ülkeden 1.527 belgeselci değerlendirilmesi için çalışmalarını iletti. Diğer taraftan fotoğraf kategorileri için de 604 eser elimize ulaştı. Jürilerimiz titizlikle ve gerçekten haftalar süren yoğun bir çalışmanın ardından sonuçları açıkladı. 28 Eylül akşamı birbirinden değerli bu eserlerin sahipleri ödülleriyle buluşacak, sizleri ödül törenimizde de görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum

Başkan Köse konuşmasına şöyle devam etti; “ Festivaller yoğun çaba ve planlama gerektirir. Hele bizimki gibi kültür temelli, film gösterimleri ve jürilerin fazlaca emek harcamasını gerektiren festival etkinliklerinde bu süreç daha zor ve uzun geçer. Bildiğiniz gibi 20. Altın Safran Film Festivali’nin hazırlığı; geçirdiğimiz seçim, görev devir teslimleri gibi nedenlerle 1 yıl evvel değil, sadece ve sadece son birkaç ay içinde başlayarak bugüne geldi.

İşin içine girildiğinde anlaşılacağı üzere kelimelerle ifade edilemeyecek kadar sıkışık bu takvime inat, tüm koşulları zorlayarak bugün burada olmamızı sağlayan başta Festival Komitemize, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekibimize, Basın çalışanlarımıza, hangi birimden olursa olsun tüm işlere destek olmaya çalışan belediye personellerimize saygı ve minnet duyduğumu belirtmek istiyorum. Organizasyonda emeği geçen tüm paydaşlarımıza gönülden müteşekkirim. Ve elbette yanımızda olan ve destek veren siz değerli misafirlerimize ve hemşerilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum!

Bir mimar ve kentimizin yeni idarecisi olarak, kendine özgü koruması ile günümüze Osmanlı sivil mimarisini tüm ihtişamı ile getirmeyi başarmış kentimizin bu festivaldeki ilk yan temasının “Kültürel Miras ve Korumacılık” olarak belirlenmesinden ötürü gururluyum. Yanı sıra kente adını veren ve tüm dünyadaki en kaliteli safrana kaynak olan çiçeğimizin bir diğer yan tema olduğunu; bu konuda çok sayıda etkinlik yapılacağını hatırlatmaktan mutluluk duyuyorum. 28 Eylül Cumartesi akşamı yapılacak kapanış programına dek söyleşiler, en iyi korunmuş evlerimizin plaka çakım törenleri, çocuklar için etkinlikler ve birbirinden güzel konserlerde buluşmak üzere her birinizi sevgiyle kucaklıyorum! Şimdiden iyi eğlenceler.

Karabük Valisi Fuat Gürel ise, festivalin 20 yıldır sürdürülüyor olmasına dikkati çekerek, şimdiye kadar emeği geçen herkese teşekkür etti. Etkinliğin ilçenin tanıtımına önemli katkısının olduğunu belirten Gürel, belgesel ile bunun en iyi şekilde yerine getirildiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından festival meşalesinin yakılması ve Yönetmenliğini Nuh Bağcı’nın yaptığı “Emanetim Safranbolu” adlı belgesel filminin gösterimine geçildi.

Burada konuşan Yönetmen Bağcı; “ Bu belgeselin oluşumunda Sayın Valimiz, TRT Genel Müdürlüğümüzle istişare edince bizi görevlendirdiler. Biz de Aytekin Beyin güzel anlatımıyla, İbrahim Beyin güzel görüşleri ile Safranbolu’yu tanımaya çalışırken çok önemli bir şeyi fark ettik. Günümüzde kaybettiğimiz asıl değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini gördük. Bu belgeselde de onun üzerine gitmeye çalıştık. Elbette Safranbolu için bu belgesele yakın çok belgesel yapılacak ama biz değerlerimize sahip çıkarsak ancak o zaman o güzelim kültüre sahip çıkabileceğimizi gördük. Ben sözlerimi o evimizdeki bir metinle bitirmek istiyorum. ‘Bizler önemsiyor ve inanıyoruz. Biliyoruz ki insan başkadır, evlat torun başka. Ev başkadır, yuva başka. Güzel başkadır, yar başka. Bugünden yarına değil, yarından bu güne emanet edebildiğindir nesle. Her topluluk kendi meşrebince anlam katar sahip olduklarına. Tıpkı Safranbolu gibi. ’ Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Başkan Köse, Yönetmen Nuh Bağcı’ya Safranbolu maket evi ve çiçek takdim etti.

İlk gün programı meydanı dolduran binlerce Safranbolulunun beğeni ve coşku ile izlediği Necati ve Saykolar Konseri ile son buldu.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Türk Dünyasının yaşayan efsanesi Düzce’de

Düzce Belediye i imkânları ile geçtiğimiz Haziran ayında temeli atılan Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi düzenlenen görkemli tören ile hizmete açıldı Açılışta Kırım...

İzmir’in yıldızı yine Batı Karadeniz

17’inci Travel Turkey Turizm Fuarı 7-9 Aralık 2023 tarihleri ara ında İzmir’de gerçekleşti Batı Karadeniz Kalkınma Birliği tandı yine fuarın en gözde noktalarından biri...

Antalya’da Batı Karadeniz rügarı esti

12’inci Yöre el Ürünler Fuarı ( YÖREX) 2-5 Ka ım tarihleri ara ında Antalya’da gerçekleşti Batı Karadeniz Kalkınma Birliği (BAKAB) üye i belediyeler, birlik yönetimi tarafından...

Amiral gemisinde festival coşkusu

Türkiye 6 Kanyon ve Doğa Sporları Fe tivali 10 - 13 Ağu to tarihlerinde Ka tamonu Pınarbaşı’nda gerçekleşti Fe tivalin onur konuğu i e ilçenin gururu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim...

YORUM YAP