• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Ereğli’den Amerika Ligine uzanan başarı yolu

Kdz.Ereğli Belediyespor’da futbola başlayan ve Amerika Kolej Ligi ekibi Old Dominion Üniversitesine transfer olan milli futbolcu Ece Türkoğlu, tatil için geldiği memleketinde bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan ve ‘Manevi Babam’ dediği Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret etti.

Ereğli Belediyespor Kadın takımında futbola başlayan, Amerika Kolej Ligi ekibi Old Dominion Üniversitesi’nin kadın futbol takımına transfer olan ve aynı zamanda futbol eğitimi alan milli futbolcu Ece Türkoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ve Belediyespor Kulüp Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret etti.

Kimse kızını futbola vermiyordu”

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ziyarette Ece Türkoğlu’nun başarı hikâyesiyle gurur duyduğunu söyleyerek, “Kız futbol takımı çalışması Kaptaş Köyü’nde 2005’de Şalvarspor- Alyazmalıspor maçıyla başladı. O dönem Arnavutluk ve Türkiye’nin kadın ligi yoktu. Sanırım UEFA’dan öyle bir uyarı gelmiş. Federasyondan beni aradılar, Şalvarspor – Alyazmalıspor maçı gündem olmuştu. Tüm Türkiye duymuştu. Federasyondan teklif geldi; ‘Acil ligi kurmamız gerek, sizin de lige takım kurmanızı istiyoruz’ dediler. Biz de yola çıktık. O dönem en büyük sıkıntımız, ailelerin kız çocuklarını futbola vermek istememeleri oluyordu. Ailelerle tek tek konuştum. Bakın kızlarımız bu takımda oynarsa Milli Takıma seçildiklerinde burs alacaklar, takımlardan transfer teklifleri gelecek, milli formayı giydiklerinde sınavsız üniversiteye gidecekler, şeklinde bilgiler verdik ve kızlarımızın takıma katılmasını sağladık. Ereğli Belediyespor’dan bugüne kadar 32 kızımız Milli Takıma gitti, bazı takımlardan transfer teklifleri aldılar” diye konuştu.

Başkan Posbıyık; ‘Altyapıya önem veriyoruz’

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, altyapının önemine dikkat çekerken, ”Milli Takıma giderek Beden Eğitimi öğretmeni olan 15 kızımız var. Ece’ye de teklif geldi ve bugün Amerika’da hem futbol oyuyor hem burslu olarak eğitim görüyor. Ece’yle gurur duyuyoruz. Bu işte önemli bir payım olduğu için çok mutluyum. Bugüne kadar katkısı olan tüm antrenörlerimize, yöneticilerimize ve kızlarımıza destek olan velilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bugün Ebru gibi, Berna gibi ve ismini sayamadığımız birçok kızımız bizi gururla temsil ediyor. Onların başarılarını duydukça gururlanıyorum. Şimdi kız futbol takımında yeniden bir yapılanmaya girdik. Yeni Eceler, Ebrular, Bernalar yetiştirmek için altyapıya önem veriyoruz. Eskiden olduğu gibi güzel neticeler alacağımıza, pek çok kızımızın hayatını değiştireceğimize inanıyorum” dedi.

  “Halil Posbıyık manevi babamız”

Ece Türkoğlu da Başkan Posbıyık’ın çabasıyla kurulan kadın futbol takımı sayesinde bugün Amerika’da futbol oynama şansı yakaladığını belirterek; “Halil Posbıyık başkanımız bizim manevi babamız. Kendisinin kurduğu kız futbol takımı sayesinde Çayırlı Köyü’nden çıkıp bugün Amerika’da hem futbol oynuyorum hem eğitimimi sürdürüyorum. Onlara nasıl ve nerede futbola başladığımızı anlatıyorum. Yüzde yüz burslu eğitimimi sürdürüyorum. Bir taraftan Ereğli’yi, takımımızı takip ediyorum. Başkanımız Posbıyık’ın benim gibi birçok arkadaşımızın hayatına dokunması söz konusu. Birçoğu öğretmen oldu. Hala futbol oynayanlar, başka takımlara transfer olanlar var. Bunun arkası gelecek. Biz örnek olmak istiyoruz. Başkanımıza ve kulübümüze bize emeklerinden dolayı şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Ziyaret sırasında Ece Türkoğlu’na, Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi ve Ereğli Belediyespor Kulübü Asbaşkanı Sertan Kuzu ile kulüp antrenörlerinden Ercan Yaman eşlik etti.

Ece Türkoğlu Kimdir?

1999 yılında Karadeniz Ereğli’ye bağlı Çayırlı Köyü’nde dünyaya geldi. Henüz ilkokulda iken sınıfındaki erkek arkadaşları ile futbol oynamaya başladı. Kendisindeki yeteneği fark eden öğretmenlerinin ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın teşviki ile Karadeniz Ereğli Belediyespor takımının alt yapısına alındı.

Türkiye Kadınlar 1. Liginde Karadeniz Ereğli takımında kaptan olarak top koşturduğu dönemde yaptığı transfer ile gündeme geldi. 2019 yılında Amerika Kolej Ligi ekibi Old Dominion Üniversitesi’nin kadın futbol takımına transfer oldu.

20 yaşındaki Ece Türkoğlu, bu sezon gösterdiği başarılı performansla ABD Kolej Ligi (NCAA) Antrenörleri Birliği tarafından Güney Bölgesi takımlarında forma giyen oyunculardan kurulan “Yılın Takımı”na seçildi.

Yıldız oyuncu U15, U17, U19 ve A Milli Takım formalarını defalarca giydi.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

İbrahim Pilavcı

1982 yılında Taraklı Mahdumlar Mahalle inde doğdu İlk ve orta eğitimini Mahdumlar İlkokulu ve Taraklı Ortaokulu’nda tamamladı Li e öğrenimini Taraklı Li e i’nde bitirdi...

Yılmaz Tiryaki

1968 yılında Yortan’da doğdu Baba ının TTK’da çalışma ı nedeniyle ilkokulu Zonguldak Kilimli Özel İlkokulu’nda, li eyi i e TED Ankara Koleji’nde okudu Vatani görevinin...

Selahattin Yanık

1954 yılında Daday’ın Akpınar Köyü’nde doğdu İlkokulu Daday’da okudu Gölköy İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu Anadolu Üniver ite i Eğitim Önli an Bölümünü bitirdi Araç...

YORUM YAP