• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

EMITT-2022’ye Batı Karadeniz Damgası

Dünyanın en büyük 5 turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT-2022), 9-12 Şubat tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 25. kez kapılarını açtı. Fuarda BAKAB üyesi belediyelerde yerlerini alarak, ilçelerinin ve yöresel değerlerinin tanıtımını yaptı.

25’inci Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’nın açılışına; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Karabük Valisi Fuat Gürel, Kastamonu Valisi Avni Çakır, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez ve Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar’ın yanı sıra BAKAB üyesi; Karadeniz Ereğli, Safranbolu, Devrek ve Eskipazar belediyeleri katıldı.

Açılış töreninin ardından Karabük standına geçerek gün boyu misafirlerini ağırlayan Karabük Valisi Fuat Gürel; “İlimizin tarihi, turistik, kültürel ve gastronomi değerlerinin tanıtılması ve ilimize gelen turist sayısının artırılmasını amacıyla Karabük Valiliğimizin çatısı altında Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında (EMITT-2022) yerimizi aldık. Fuarda tarihi, turistik ve doğa güzelliklerimizin yanı sıra her alanda ilimizin ve ilçelerimizin tanıtımını yaparak, uluslararası tur operatörleri ve turizm yatırımcıları ile görüşmeler gerçekleştirerek ilimizin turizmden gereken payı almasını hedefliyoruz. Fuarda ayrıca açmış olduğumuz stantta yöresel lezzetlerimizi ve ürünlerimizi ziyaretçilerimize ikram ediyoruz, tanıtım faaliyetlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Devrek Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Encümen Üyesi Çetin Bozkurt ise yaptığı açıklamada; “Tanıtım bir şehrin olmazsa olmazı. Kendimizi anlatmak, yöremizi anlatmak, ürünlerimizi tanıtmak, ülkemize kattığımız katma değerin ne olduğunu insanlarımıza izah etmek ve İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimizle bir araya gelmek için buradayız. Devrek’in 130 yıllık bir belediyecilik geçmişi var. Şehir geçmişi neresinden bakarsanız bakın 300-400 yıl geriye gidiyor. Yani Zonguldak’ın ve Türkiye’nin en eski ilçelerinden ve belediyelerinden biri. Bu kadar köklü tarihe ve geçmişe sahip olan bir şehrin tabi ki kendine has objeleri olacak. En büyük değerimiz bastonumuz. Bastonumuz artık dünyaca ünlü ve kendisini aşmış vaziyette. Biz ona katabildiğimiz kadar yeni değerler katmaya çalışıyoruz. Gastronomi anlamında da çok zengin bir ilçeyiz. Coğrafi işaretli ürünlerimiz beyaz baklavamız ve cevizli kömecimiz var. Zonguldak’ın dört tane coğrafi işaretli ürünü var, üçü Devrek’e ait. Bu da Devrek’in Zonguldak ve Türkiye için ne kadar kıymetli bir ilçe olduğunu gösteriyor.

Köklü geçmişimiz sivil toplum kuruluşlarına da yansıyor. İstanbul’daki 34 Zonguldaklılar Derneğinin 32’sinin başkanı Devrekli. Bu durum Bursa ve Almanya içinde geçerli. Bu da Devrek’in bir mayasının, köklü geçmişinin ve kültürünün olduğunu gösteriyor. Bu tür tanıtım organizasyonlarını çok önemsiyorum. Biri ürünü üretmek yeterli değil, o ürünü tanıtamazsak ona haksızlık etmiş oluruz” şeklinde konuştu.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, Fethiye Belediye Başkanı Âlim Karaca, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez Başkan Bozkurt ve Devrek standının belli başlı konukları arasındaydı.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından açılan stantta; Ereğli pidesi, fındık, Osmanlı Çileği reçeli ve Elpek bezi gibi ilçenin yöresel lezzetleri ve coğrafi işaretli ürünleri tanıtıldı.

Kdz. Ereğli Belediyesi Özel Kalem Müdürü Faruk Deniz, fuarın açılmasıyla birlikte ziyaretçilere kenti tanıtmaya başladıklarını belirterek; “Dünyanın 5 büyük turizm fuarından biri olan EMITT’te yerimizi aldık. Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın talimatıyla standımızı hazırladık. İlçemizin kültürünü ve tarihini tanıtıyor, yöresel lezzetlerimizi ikram ediyoruz” dedi.

Kdz. Ereğli standını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve İstanbul’da yaşayan Ereğlililer başta olmak üzere çok sayıda isim ziyaret etti.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

İbrahim Pilavcı

1982 yılında Taraklı Mahdumlar Mahalle inde doğdu İlk ve orta eğitimini Mahdumlar İlkokulu ve Taraklı Ortaokulu’nda tamamladı Li e öğrenimini Taraklı Li e i’nde bitirdi...

Yılmaz Tiryaki

1968 yılında Yortan’da doğdu Baba ının TTK’da çalışma ı nedeniyle ilkokulu Zonguldak Kilimli Özel İlkokulu’nda, li eyi i e TED Ankara Koleji’nde okudu Vatani görevinin...

Selahattin Yanık

1954 yılında Daday’ın Akpınar Köyü’nde doğdu İlkokulu Daday’da okudu Gölköy İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu Anadolu Üniver ite i Eğitim Önli an Bölümünü bitirdi Araç...

YORUM YAP