• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Efteni sağlık turizminin merkezlerinden biri olacak

Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü ilin kronikleşmiş bir problemine daha neşter vurdu. Hayata geçecek proje ile Düzce ve Gölyaka sağlık turizminin önemli merkezlerinden biri olacak.

Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü, Efteni kaplıcasının turizme kazandırılması ve bölgede bir otel inşa edilmesiyle ilgili hazırlanan projeyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Özlü’ye Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ve Efteni Otel’in işletme hakkını alan Sıla Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İhsan Şahin eşlik etti.
Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Düzce Belediye Başkanı Özlü, yaklaşık 6-7 ay önce yine aynı binada bir basın toplantı yaptıklarını belirterek Efteni Otel projesi sürecini özetledi. Başkan Özlü, geçen sürecin ardından mevcut alanın şifahane olarak inşasına başlanacağı müjdesini verdi.

Başkan Özlü’nün ardından konuşan ve projenin süreçleri ile detaylarına dair bilgilendirme de bulunan Sıla Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İhsan Şahin, “Türkiye ve Dünyanın birçok bölgesinde sağlık amaçlı birçok yatırımımız var. Efteni ile ilgili de Sayın Başkanımızla görüşmemizde, burada şifalı bir suyun olduğunu, tarihi geçmişinin olduğunu ayrıca bir tesisin bulunduğunu fakat bu tesisin kapalı olduğunu, dolayısıyla da Düzce halkının bu tesisten istifade edemediğini, bir yatırımcı olarak burayla ilgilenip ilgilenemeyeceğimizi sormuştu. Biz de değerlendirelim görelim, ilgimizi çekerse yatırımcı olarak gireriz demiştik. Öyle başlamıştık. Ardından Gölyaka Belediye Başkanımız Yakup Bey ile de tanıştık. Onlar da yaptıkları çalışmalarını anlattılar. Bugüne kadar projeyle ilgili hem Faruk Bey’in hem de Yakup Bey’in çok büyük gayretleri vardı. Bize de bu projeyi alıp yapmak, sahip çıkmak kalmıştı” dedi.

Şahin, “En son gelinen noktada biz bankayla masaya oturduk. Paramızı ödedik. Bankadan iki farklı arsa için ama toplamda bütün proje kompleksi için ödememizi yaparak proje alanını devraldık. Bu devir yaklaşık 6 ay önce gerçekleşti. Devir teslimden sonra fizibilite çalışmalarına başladık. Çalışmaların neticesinde buradaki mevcut binaların yıkılarak yeni bina yapılmasının çok daha hayırlı olacağı kanaati ortaya çıktı. Bu kararımızı da Sayın Başkanımızla paylaştık. Geçen süreç içerisinde hem eski binayı ortadan kaldırdık, hem projelerimizi hazırladık, hem de bu konuda gerekli alt yapıyı ve sözleşmelerimizi bu ana kadar taşımış olduk. Bugün inşallah projeye başlamış oluyoruz. Detaylarını da peyderpey paylaşacağız. Sayın Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü ve Sayın Başkanımız Yakup Demircan’dan Allah razı olsun. Onların bir yatırımcıya yaptığı destekler, gayretler ve çabalar neticesinde burası Düzce halkının hizmetine kazandırılmış hale geliyor. Özellikle küçük binayla ilgili her iki başkanımızın da belediyelere tahsisi yönünde şartları vardı. Bugün aldığımız kararla, hem aşağıdaki hem de yukarıdaki binamızı da iki belediyeye % 50-%50 hibe ediyoruz. Hibeden sonra da yap-işlet-devret modeliyle de bütün yatırımları tarafımıza ait olmak üzere devam edeceğiz. Kamu yararına da çok güzel bir proje geliştirmiş olduk. Bir yıl içerisinde projeyi bitirmeyi hedefliyoruz. Allah hayırlı ve mübarek etsin. Bütün Düzce halkına da hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ise 15 yıllık sorunu uzun süren çalışmalar sonucunda çözdüklerini ifade ettiği konuşmasında, “İlçemizin ve Düzce’mizin 15 yıllık kanayan yarasıydı. Sayın Bakanımızın gayretleriyle çözdük. Sıla gruba da böyle bir yatırımı ilçemize ve ilimize kazandırma gayretlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Başta ne konuşulduğu ise aynı şekilde çalışmalar devam ediyor. Kamuoyunda yanlış algılamalara gerek yok. Bu yatırımın ilçemize, ilimize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Özlü, toplantının sonunda, basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak “Bizim işimizde hiçbir yanlış olmaz, etik olmayan bir husus olmaz. Biz işi ehline teslim ettik” diyerek proje ile Düzce’nin güzel bir tesis kazandığını ve bunu yaparken bir kuruş para ödemeden buna sahip olacağının altını çizdi.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Biz birlikte güzeliz

Batı Karadeniz Kalkınma Birliğinin 2024-2029 dönemi ilk toplantı ı birliğin merkezi olan Safranbolu’da gerçekleşti  Son derece yük ek bir katılımın olduğu ve bölge el birliğin...

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

YORUM YAP