• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Devrek’in iki ürününe daha coğrafi işaret belgesi

Batı Karadeniz Bölgesinde coğrafi işaretli ürünlerin sayısı artıyor. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Devrek Beyaz Baklavası ve Devrek Kömeci’ne “Mahreç İşareti” belgesi verildi.

Devrek Bastonu ve Çaycuma Manda Yoğurdu’ndan sonra Zonguldak’ın iki yöresel lezzeti daha coğrafi işaret belgesine kavuştu. Türk Patent ve Marka Kurumu, Devrek Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin başvurusunun ardından yaptığı incelemeler sonucunda, Devrek Beyaz Baklavası ve Devrek Kömeci/Devrek Cevizli Kömeci’ne “Mahreç İşareti” belgesi verdi. Böylelikle Zonguldak’ın coğrafi işaretli ürün sayısı da dörde yükselmiş oldu.

Cevizli Kömeç Nasıl Hazırlanır?

Derin bir kaba un, yağ, sütü, su ve az suda eritilmiş mayayı koyunuz ve yoğurunuz. Elde etiğiniz hamuru yaklaşık 45 dakika üstünü bir bez ile örterek dinlendiriniz.

Ceviz büyüklüğünde parçalara ayırıp açınız. Açtığınız hamurları önce yağlayıp üzerine ince kıyılmış ceviz serpiştiriniz. Rulo şeklinde sarınız ve yuvarlak yağlanmış tepsiye içten dışa doğru dönecek şekilde yerleştiriniz. Üzerine yumurta sarısı ve susam serpiştirip 160 derece fırında üstü kızarıncaya kadar pişiriniz. Dilimleyerek servis ediniz.

Beyaz Baklava Yapılışı:

Malzemeler karıştırıldıktan sonra, un koyularak ele yapışmayacak kıvamda bir hamur elde edilir. Hamur 55 adet parça yapılarak, bezleri arasına 15-20 dakika dinlenmesi için bırakılır daha sonra oklava ile üzerine nişasta serpilerek yufka büyüklüğünde açılır. Açılan yufkalar hafif kurutulur. Büyük bir tepsinin altı yağlanır. Kuruyan yufkalardan 5 tanesi tepsiye konur üzerine dövülmüş ceviz serpilir. 54 adet beze bitene kadar bu işlem tekrarlanır. Daha sonra tepsideki yufkaların üzerine kalan 1 adet beze açılarak kurutmadan yerleştirilir. Hamur, bıçakla baklava şekli verilerek kesilir, üzerine eritilmiş margarin karışımı kaşıkla serpilir. Fırında çok kızarmadan pişirilir. Hafif ılık iken şerbeti dökülür. Böylece beyaz baklava hazırlanmış olur.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Konserve Fabrikasının Temeli Atıldı

Bolu çiftçi ine, ekonomiye ve i tihdama önemli katkılar ağlayacak Bolu Belediye i Kon erve Fabrika ı’nın temel atma töreni gerçekleşti Törende konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju...

Safranbolu’da Festival Zamanı

22’inci Altın Safran Belge el Film Fe tivali 16-18 Eylül tarihleri ara ında gerçekleşti Profe yonel kategoride Ulaş To un'un belge eli en iyi film eçildi Kültürel değerlerin kültürel...