• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Bolu Belediyesi kültür mantarı yetiştirecek

Bolu Belediyesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarımsal çeşitliliği arttırmak ve Bolulu çiftçilere yeni kazanç kapıları açmak amacıyla “kültür mantarı” üretecek.  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, çiftçilere öncülük edecek projeyle ilgili, “Mantar üretimini sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Buradaki asıl amacımız mantar üretiminin gerçekleştirilebileceğini ve üretilen mantarların pazarlanabildiğini halkımıza göstermek. Ayrıca proje kapsamında üniversitemizin de daha değişik mantar türleriyle ilgili araştırma yapabilmesine katkı sağlamış olacağız” dedi.

Sosyal, kültürel projeleriyle Türkiye’nin örnek belediyelerinden biri olan Bolu Belediyesi, tarımsal projelerle de Bolulu vatandaşlara yeni gelir kapıları açıyor. Iza buğdayı, mor patatesi gibi önemli tarımsal çalışmalara imza atan Bolu Belediyesi şimdi de “kültür mantarı” üretimini teşvik etmek için Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) işbirliğinde “kültür mantarı” üretecek.  Bolulu çiftçilere öncülük edecek proje kapsamında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde bir araya gelerek, projenin startını veren “Kültür mantarı üretim” protokolünü imzaladılar.

Özcan: “Sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yaptığı açıklamada, kültür mantarı üretimini “sosyal sorumluk projesi” olarak gördüklerini söyledi. Proje amaçlarından bahseden Özcan, “Abant İzzet Baysal Üniversitemize ait alanda Bolu Belediyesi olarak biz mantar yetiştirme işine girişiyoruz. Tabi burada üniversitemiz için de yeni araştırma ve geliştirme imkânları ortaya çıkacak. Mantar üretimini sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Buradaki asıl amacımız mantar üretiminin gerçekleştirilebileceğini ve üretilen mantarların pazarlanabildiğini halkımıza göstermek. Ayrıca proje kapsamında üniversitemizin de daha değişik mantar türleriyle ilgili araştırma yapabilmesine katkı sağlamış olacağız.  Sayın rektörümüze ve dekanımıza böyle faydalı bir projeye çok büyük katkı verdikleri ve önünü açtıkları için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Alişarlı: “Belediyemiz önemli katkılar sağlayacak”

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı da kültür mantarı üretiminin iki kurumunda kazançlı çıkacağı bir proje olduğunu vurgulayarak “Üniversitelerin üç önemli görevi var. Bunlardan birincisi eğitim, ikinci araştırma geliştirme, üçüncüsü de elde ettikleri verileri toplumla paylaşmak. Artık AR-GE kısmı da yeterli olmuyor, ürün geliştirme kısmı konuşuluyor. Bu noktada da üniversitenin fiziki anlamda yeterlilikleri var ama bazı maddi durumlarda yeterlilikleri bulunmuyor. Bu noktada belediyemiz önemli katkılar sağlayacak. Hem mantar fidesinin temininde hem de ürün geliştirmede bize imkan sunacaklar. Ayrıca araştırma-geliştirmede de bize destekleri olacak. Karlı bir iş, ‘kazan-kazan’ gibi bir proje olarak duruyor. İnşallah Bolu halkı ve üniversitemiz için hayırlı olur.” ifadelerini kullandı.

Başkan Özcan ve Rektör Alişarlı, daha sonra fakülte binasının zemin katında oluşturulan kültür mantarı üretim alanında incelemelerde bulundu.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Amiral gemisinde festival coşkusu

Türkiye 6 Kanyon ve Doğa Sporları Fe tivali 10 - 13 Ağu to tarihlerinde Ka tamonu Pınarbaşı’nda gerçekleşti Fe tivalin onur konuğu i e ilçenin gururu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim...

Bartın’ın yeni başkanı Fırıncıoğlu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın 2023 Genel Seçimlerinde Milletvekili Adaylığı için 2009 yılından bu yana ürdürdüğü Belediye Başkanlığı görevinden i tifa etme inin...

Başkan Özlü mega projelerine devam ediyor

Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr Faruk Özlü’nün 3,5 yıldır üzerinde çalıştığı ve şehir merkezi içme uyu teminin ke inti iz, ağlıklı...

YORUM YAP