• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Bölgenin tek tümülüsü turizme açılıyor

Safranbolu’da Frig’lerden kalma tek Tümülüs olan Büyük Göztepe Tümülüsü’nün turizme kazandırılma çalışmaları devam ediyor.
Osmanlı’nın yaşantısı, şehir hayatı ve mimarisini yansıtması dolayısıyla “Osmanlı’nın parmak izi”, “Açık hava müzesi”, “Korumanın başkenti”, “Kendini koruyan kent” gibi unvanlarla anılan Safranbolu’da, 7. yüzyıla ait olduğu düşünülen Büyük Göztepe Tümülüsü önemli bir turizm destinasyonu olacak.
Karabük Valisi Fuat Gürel, Frig dönemine tarihlendirilen ve bölgedeki tek Frig tümülüs olduğu değerlendirilen Büyük Göztepe Tümülüsü’nün turizme açılması için sürdürülen çalışmaları inceleyerek devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Kazı Başkanı Bartın Üniversite Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Yıldırım’dan tümülüs alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Gürel, “Bu tümülüs, Frig dönemine ait çok önemli bir alan, mimarisi ve büyük ölçekli olması ile dikkat çekiyor. Tarihi antik çağlara uzanan 25 metre yüksekliğindeki tümülüsteki 20 mezar ve bu mezarlarda yatan kişilere ait bulgular, oldukları yerde sergilenecek. Büyük Göztepe Tümülüsü’nün çatısının kapatılarak turizme kazandırılması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Yapılan çalışmalarla Safranbolu’nun turizm alanında yeni bir değer kazanacağını aktaran Gürel, “Çatı projesinin tamamlanması ile birlikte hazırlayacağımız proje ile Frig döneminin yaşantısını, etnografyasını, kültürünü ve mutfağını yansıtan görseller ve animasyonlar hazırlanarak restore edilen mezarlarla birlikte gelen misafirlerin ziyaretine açılacak. Bu proje tamamlandığında Safranbolu turizmi yeni bir değer kazanacak ve bölge turizmine büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.
Vali Gürel’in Büyük Göztepe Tümülüsü’nde gerçekleştirdiği incelemelerde, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürü Mustafa Sucu ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Yıldırım’da yer aldı.

Büyük Göztepe Tümülüsü kazısı
Tümülüste (bir mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepecik) Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izinle Karabük Valiliği, Karabük Üniversitesi (KBÜ), Safranbolu Kaymakamlığı, Safranbolu Belediyesi organizasyonunda 2012’den itibaren değişik aralıklarla yapılan kazılar tamamlandı.
Tümülüsün turizme kazandırılmasına yönelik hazırlanan proje, Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne sunuldu. Projenin onaylanmasının ardından çalışmalara başlandı.

30 Aralık 2020 226 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Katı Atıklar Yakıta Dönüşüyor

Karabük'te kurulan te i ile yılda yaklaşık 150 ton doğada yok edilemeyen katı atık bertaraf edilerek pirolitik yakıta dönüştürülecek Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük...

Devrek Belediyesinden Sepet Örgü Kursu

Devrek Belediye inin, hem yöre el el anatlarını geliştirmek, hem de kur u başarıyla bitirenlerin ekonomik gelir elde etmelerini ağlamak amacıyla başlattığı “Sepet Örgü Kur u”...