• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Batı Karadeniz’in Pamukkalesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edilen, kendiliğinden oluşan travertenler dolayısıyla “Batı Karadeniz’in Pamukkalesi” olarak da adlandırılan Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Akkaya Termal Kaynağı, suyun şifası ve oluşturduğu görsel güzellikle dikkati çekiyor.

İlçeye bağlı İmanlar Köyü sınırları içinde bulunan ve doğal sit alanında yer alan Akkaya Termal Kaynağı, “kesin korunacak hassas alan” ilan edilmesiyle dikkatleri bir kez daha üzerine çekti.

Yaklaşık 40 metre yüksekliğinde travertenlere sahip olduğu için Pamukkale’yi andıran, 266 metre derinlikte, 37 derece sıcaklıkta ve saniyede 40 litre debiye sahip.

2005 yılında Maden Teknik Arama (MTA) tarafından yapılan sondaj çalışması ile 266 metre derinlikte 37 derece sıcaklığında ve saniyede 40 litre debiye sahip jeotermal su kaynağı bulunurken, bu su ile banyo kürleri, havuz ve dış uygulamalarla kronik romatizmal hastalıklarda, ortopedik ameliyat sonrası omurga ve eklem artrozlarında, sporcu yaralanmalarında, cilt ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği ifade ediliyor.

“Bölge, Ülke Ve Dünya İnsanlarının Dikkatini Çekiyor”

Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez, bölgenin ilçe için çok önem arz eden bir yer olduğunu söyledi. Termal kaynağın bulunduğu alanın “kesin korunacak hassas alan” ilan edildiğine dikkati çeken Dönmez, “Doğal yoldan oluşmuş bu kaynak gerçekten bizim için çok önemli ve üzerinde hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Alternatif tıp ve tedavi usullerinin her geçen gün önem kazandığı bu günlerde bu kaynağın sağlık turizmine önemli bir hizmet vereceğini düşünüyorum. Bu suyun şifası ve oluşturduğu görsel güzellik bölge, ülke ve dünya insanlarının dikkatini çekiyor. Bölge sağlık turizmi açısından önemli bir yer olabilir.” şeklinde konuştu.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Amiral gemisinde festival coşkusu

Türkiye 6 Kanyon ve Doğa Sporları Fe tivali 10 - 13 Ağu to tarihlerinde Ka tamonu Pınarbaşı’nda gerçekleşti Fe tivalin onur konuğu i e ilçenin gururu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim...

Bartın’ın yeni başkanı Fırıncıoğlu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın 2023 Genel Seçimlerinde Milletvekili Adaylığı için 2009 yılından bu yana ürdürdüğü Belediye Başkanlığı görevinden i tifa etme inin...

Başkan Özlü mega projelerine devam ediyor

Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr Faruk Özlü’nün 3,5 yıldır üzerinde çalıştığı ve şehir merkezi içme uyu teminin ke inti iz, ağlıklı...

YORUM YAP