• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

BAKAB İstişare Toplantısı Devrek’te Gerçekleşti

Batı Karadeniz Kalkınma Birliği istişare toplantısı Devrek’te gerçekleştirildi. Düzce Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Dr. Faruk Özlü başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, belediyelerin çalışmaları ve birliğin önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalar ele alındı.

Devrek Belediye Başkanı ve BAKAB Encümen Üyesi Çetin Bozkurt’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Düzce Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Dr. Faruk Özlü, Gerede Belediye Başkanı ve BAKAB Meclis Başkanvekili Mustafa Allar, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez, Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur, Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Halil Bakkal, Bolu Belediyesi Meclis Üyesi ve BAKAB Encümen Üyesi Cevat Çatladı katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan, Devrek Belediye Başkanı ve BAKAB Encümen Üyesi Çetin Bozkurt gerçekleştirdiği açılış konuşmasında; “ Temennimiz pandemi sürecini kısa sürede atlatmak ve asli görevlerimize geri dönmek. İnşallah Sayın Bakanımızın başkanlığında BAKAB olarak daha güzel çalışmalar yaparız. Bu tür toplantıların farklı ilçelerimizde devam etmesini temenni ediyoruz. Böylelikle hem birbirimizi daha yakından tanır, hem diyaloglarımızı geliştirir, hem de ortak çalışmalar yapabiliriz” şeklinde duygularını dile getirdi.

Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü ise yaptığı konuşmada; “ Bu dönem belediye başkanı olmak çok zor. Göreve geldiğimiz günden itibaren hepimiz uluslararası boyutu olan bir salgınla karşılaştık. Zaman zaman evlere kapandık, zaman zaman maske dağıttık, zaman zaman da ilaçlama yaptık. Bu süreç belediyelerimizin performansının yarısını götürdü. Sürecin akabinde ise Türkiye’de bir ekonomik dalgalanma başladı ve fiyat istikrarında bir sıkıntı oldu. Bütün dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmadan dünya ile entegre olan ülkemizin de etkilenmesi doğal. Ancak bizim bu durumu insanlarımıza bu şekilde anlatmamız zor. Artışlardan ve dalgalanmalardan belediyelerimizin de etkilenmesi kaçınılmaz. Örneğin bizim belediyemizde 310 milyon bir ek bütçe yapma ihtiyacı doğdu. Yalnızca personel ücretlerine yapılan artışlardan yaşanan artı maliyet 52 milyon lira. Gelirler aşağı yukarı aynı, ama giderlerde ciddi bir artış var ve bu dönem hepimiz için zor bir dönem. Bunun siyasal bir tarafı yok. Konu ekonomik ve biz belediye bütçelerimizi denkleştirmede zorluk yaşıyoruz.

Bu toplantı çok önemli. Her birimiz ilçelerimizde ve illerimizde ayrı ayrı faaliyetlerde bulunsak da, bölgesel birlik, fikir birliği, iş birliği, güç birliği ve proje bazlı birliktelikler çok önemli ve bunları geçen toplantıda konuştuk. Genel Sekreterliğimiz bu konuda bir çalışma yaptı. Bizim birliğimizin çok fazla bir bütçesi yok. Biz fikir anlamında, proje anlamında ve bölgemizin tanıtımı konusunda çalışmalar yapmalıyız. Temel sorun bölgemize turist getirememe. Mesela biz Konuralp’ta çok önemli bir kazı yapıyoruz. Ancak biz buralara turist çekemezsek yaptığımız çalışmaların bir anlamı yok. Bölge tanıtımında noktasal değil bölgesel düşünmeliyiz. Bölgemizde değişik rotalar belirleyip bunları da turizm acenteleriyle paylaşabiliriz. BAKAB rotalarının tanıtımı için sosyal medya fenomenlerini bölgemizde ağırlayabiliriz. İnsanlar bu bölgeye neden gelsin sorusunun cevabını anlatmalıyız. TÜRSAB ile yakın çalışabilir ve bölgeyi çekici hale getirebiliriz. Bundan birkaç ay önce Kültür ve Turizm Bakanımızı ziyaret ettim. Kendisi bir Turizm Tanıtma Ajansı kurduklarını, yaklaşık 150-200 milyonluk bir bütçesi olduğunu ve bu ajanstan faydalanabileceğimizi bizlere ifade etti.  Böyle bir havada toplantımıza katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, bu toplantılarımızın her iki ayda bir tekrarlanmasını diliyorum” dedi.

Gerede Belediye Başkanı ve BAKAB Meclis Başkanvekili Mustafa Allar ise toplantıda bir söz aldı, bölgenin en fazla turist çeken şehrinin Safranbolu olduğunu ve Dünya Miras Kenti ilçeyi ziyaret eden turistlerin bölgedeki diğer il ve ilçeleri ziyaret etmeleri noktasında çalışmalar yapılabileceğini ifade etti. Allar, “Hazırlayacağımız farklı destinasyonlarla en kısa sürede seyahat acenteleriyle iletişime geçmemiz gerekiyor, lokasyon olarak son derece avantajlı bir bölgedeyiz” dedi

Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Halil Bakkal ise; “Biz Safranbolu olarak yerli turistten ziyade yabancı turistin gelmesini istiyoruz. Biz kardeş şehrimiz Amasra ile birlikte yerli turistten nasibimizi alıyoruz ama bizim hedefimiz biraz daha yabancı turist çekebilmek. Bu konuda da bir hikâyenizin olması gerekiyor. O hikâyeyi doğru bularak edineceğiniz kardeş belediyelerle farklı ülkelerden turistler çekebilmeniz gerekiyor. Biz şuanda İtalya ve İspanya üzerine çalışıyoruz ve çok güzel turist çekebileceğimize inanıyoruz” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ise, bölgeyi ziyaret edecek ziyaretçilere sunulacak bir altyapının olması gerektiğini ifade ederken; “ Ulaşım çok önemli. Biz Amasra olarak yolcu limanımızı bitirdik. Geçen yıl pandemi nedeniyle maalesef 13 gemimizin rezervasyonu iptal oldu. Bu sene ise 16 Nisan’da ilk gemimiz geliyor. Limanımız yalnızca Amasra için değil bölgemiz içinde bir olanak. Deniz yoluyla gelen turistlere BAKAB tarafından hazırlanacak farklı rota alternatiflerini sunabiliriz. Safranbolu ve ilçemiz uluslararası turizmden pay alıyor, biz bunu bölge ile paylaşabiliriz, ancak bunun için altyapının hazırlanması gerekiyor” cümleleriyle fikirlerini paylaştı.

Bölgenin tek havalimanı olan Çaycuma Havaalanının artık rüştünü ispat ettiğini belirten Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı; “ Türk Hava Yolları İstanbul’a haftada iki sefer yapıyor, ancak bu önümüzdeki sezon üç sefere çıkıyor. Ayrıca Almanya’ya sefer düzenleyen iki ayrı şirkette sefer sayılarını 16’ya çıkartıyor, havayolu ulaşımındaki gelişmenin bölgemiz turizmi açısından bir avantaj oluşturduğunu düşünüyorum, bu alanda da gerekli çalışmaları yapabiliriz” dedi.

Toplantıda; Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Meslek Yüksekokulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Dr. Afitap Bulut başkanlığında üye belediyelerin personellerine verilen proje eğitimlerinin ve proje hazırlama çalışmalarının devam etmesi, bölgede gastronomi turizminin geliştirilmesi amacıyla, Batı Karadeniz’deki üniversitelerin turizm fakültelerindeki öğrencilerin katılımıyla bir GastroShow düzenlenmesi gibi kararlar alındı. İstişare toplantısında ayrıca; her yıl Antalya’da düzenlenen YÖREX Fuarına BAKAB çatısı altında güçlü bir şekilde katılım sağlanması ve ülkemizin en önemli geçiş güzergâhı üzerinde yer alan ve her gün binlerce insanın ziyaret ettiği Highway Alışveriş Merkezi’nde Batı Karadeniz Tanıtım Günleri düzenlemesi gibi kararlar alındı.

Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü daha sonra, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye birer ziyaret gerçekleştirdi, bölge ile ilgili istişarelerde buundu.

BAKAB İstişare Toplantılarının ikincisi Mayıs ayı içerisinde Pınarbaşı’da yapılacak.

 

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Muzaffer Coşkun

1970 Düzce doğumlu İlk ve orta öğrenimimi Gölyaka'da tamamladı Anadolu Üniver ite i Tarım Önli an mezunu olup, halen Anadolu Üniver ite i Açıköğretim Fakülte i Siya et Bilimi ve Kamu...

Seda Oyar

1975 yılında İ tanbul'da doğdu İlk, orta ve li e eğitimini İ tanbul'da tamamlayan Oyar, 2009-2014 yılları ara ında AK Parti Abana Kadın Kolları Başkanı olarak görev yaptı 2017...

Serkan Civa

1980 E kipazar doğumludur Öğrenim hayatını E kipazar'da tamamlayan Civa, genç yaştan itibaren ticaretle uğraşmaktadır 2019 Yerel eçimlerinde Belediye Mecli Üye i eçilmiş ve Belediye...

Süleyman Yazkan

1977 Araç doğumlu İlkokulu Akıncılar köyü ilkokulunda, ortaokul ve li eyi Araç Li e i’nde okudu Anadolu Üniver ite i Spor Yönetimi Bölümü mezunu Araç Ziraat Oda ı Yönetim Kurulu...

YORUM YAP