• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Araç’ta festival kültürü yeniden canlandı

Yaklaşık 6 yıldır yapılmayan, Araç Şekerciler Pastacılar ve Yayla Kültürü Festivalinin 9’uncusu 28-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Araç Hükümet Konağı bahçesinde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşının sonrasında, Araç Belediye Başkanı  Satılmış SARIKAYA tarafından Atatürk büstüne çelenk sunumu gerçekleştirildi.Bando eşliğinde yapılan festival yürüyüşü ilçe terminali önünde sonlanırken, Kastamonu Milletvekili Hasan BALTACI, Araç Kaymakamı Mustafa GÖRMÜŞ ve Belediye Başkanı Satılmış SARIKAYA tarafından festival açılış konuşmaları yapıldı.Akabinde bando takımı ve folklor ekipleri tarafından gösteriler gerçekleştirildi.

Açılışa; İhsangazi Belediye Başkanı Hayati SAĞLIK,Tosya Belediye Başkanı Volkan KAVAKLIGİL,Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref MUTLU,Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi TAŞ başta olmak üzere, çok sayıda davetli katıldı. Festivalin ilk gününü; Sıtkı AKIN ve Nilgün KIZILCI nın sahne aldığı halk konseri ile sona erdi.

9.Araç Şekerciler Pastacılar Ve Yayla Kültürü Festivalinin 2’inci günü; ülke çapında ünlü pasta ustalarının atölye ve workshop çalışmaları ile başladı.Araç yaylalarının ve yayla evlerinin ustalar tarafından adeta pastaya nakış edilerek yapılan 10 metrelik devasa pasta büyük ilgi gördü.Yaklaşık 29 dakika gibi rekor bir zamanda tamamlanan pasta daha sonra vatandaşlara ikram edildi.Belediye Başkanı Satılmış SARIKAYA, pasta ustalarına teşekkürlerini sunarak kendilerine festival anısına plaket sundu.
Daha sonra düzenlenen buzağı yarışmasında seçici jüri tarafından kendi ırklarında dereceye giren buzağıların sahipleri ödüllendirildi. Festivalin ikinci gününe; BAKAB 1’inci Başkanvekili ve Safranbolu Belediye Başkanı Elif KÖSE,Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi TAŞ,Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Erol TEPEBAŞI,Bursa Kastamonulular Derneği Başkanı İsmail TİFTİK,Araç Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet ALVER,Kastamonulu Kadınlar Derneği Başkanı Emine ÇELİK başta olmak üzere pek çok davetli katıldı.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen festivalin 3’üncü ve son günü Fındıklı Yaylası’nda gerçekleşti. İlçe Kaymakamı Mustafa GÖRMÜŞ ,Belediye Başkanı Satılmış SARIKAYA ,İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Şener EKER,İlçe Jandarma Komutanı Ali PARMAKSIZ, ilçe idare amirleri,Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri,sivil toplum örgütü temsilcileri, ilçe geneli ve ilçe dışından çok sayıda vatandaşın katıldığı festivalin yayla etabında; Jandarma arama ve iz takip köpeklerinin gösterileri ,birbirinden çekişmeli ve neşeli tomruk çekme,ürgendire atma ,kütük kesme ,öküz arabası tekeri değiştirme ,eşeğe odun yükleme gibi yarışmalar yapıldı.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Biz birlikte güzeliz

Batı Karadeniz Kalkınma Birliğinin 2024-2029 dönemi ilk toplantı ı birliğin merkezi olan Safranbolu’da gerçekleşti  Son derece yük ek bir katılımın olduğu ve bölge el birliğin...

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

YORUM YAP