• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Araç kışın da ayrı güzel

Yaylaları ve muhteşem doğasıyla ünlü Araç’ın kış güzelliklerini tanıtmak amacıyla 1. Kastamonu Araç Yayla Kış Festivali düzenlendi.

28-29 Oca tarihlerinde düzenlene Fındıklı ve Gölcük yaylalarının birleştiği noktada düzenlenen festivalin açılış programına; Kastamonu Valisi Avni Çakır, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Araç Kaymakamı Osman Sak, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alptekin Sökmen ve ilçe protokolüyle birlikte Kastamonu ve çevre illerden gelen doğaseverler katıldı.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, gerçekleştirilen açılış töreninde yaptığı konuşmada, muhteşem manzaraların kar ve tabiat dostlarına aktarılması açısından etkinliğin çok önemli olduğunu söyledi. Kastamonu’nun kanyonları ve yaylalarıyla dikkati çektiğini belirten Çakır, “Kastamonu, ormanları, eşsiz dağları, inanç turizmi ile parlayan bir yıldız. Yani Kastamonu dört mevsim güzel. Bana göre Türkiye’de yayla denilince Ayder ile ilk akla gelen yaylalardan biri burası.” dedi.

Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya da bu tür festivallerin genellikle Doğu Karadeniz’de yapıldığını dile getirerek, “Batı Karadeniz’de de böyle bir festival yapma gereksinimi duyduk. Turizm fakültemiz çok büyük destek verdi. Valimizi ve devletin imkânlarını de yanımızda görünce daha da heyecanlandık. İnşallah ikincisini ve üçüncüsünü de yaparak festivalimizi sürdüreceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Alp Arslan ise festival kapsamında yarışmalara katıldıklarını, kar mağarası ve iglo yaptıklarını belirterek, “Kastamonu’nun zenginlikleri bitmiyor, Araç’ta böyle bir festival yapılması çok güzel oldu. Biz dernek olarak her yıl kış kampı yapıyoruz.” dedi.

Devrek Doğa Yürüyüşü Grubu Başkanı Faik Bekir ise Zonguldak’tan festival için geldiklerini ve kardan madenci heykeli yaptıklarını aktardı.

Festival etkinlikleri kapsamında; Sepetçioğlu ekibi gösterisi, Kardan adam yapma yarışması, kızak yarışması, kayaklı koşu, meşaleli yürüyüş, şamyalle kayak ve çuval yarışması, paintball gösterisi, kar güreşi, tomruk çekme yarışması, off-road gösterisi ve kar-raft gösterisi gibi etkinlikler düzenlendi. Festival boyunca katılımcılara bölgeye has “göce çorbası”nı da ziyaretçilere ikram edildi.

Festivalle ilgili değerlendirmelerde bulunan Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, festivale Araç ve Kastamonu’nun yanında çevre il ve ilçelerden de katılımın olduğuna dikkat çekerken; “Daha önceki dönemlerde yaylalarımızda ‘Şekerciler, Pastacılar ve Yayla Kültürü Festivali’ düzenliyorduk. Ancak yaylalarımız ve ilçemiz kışın da ayrı bir güzel. Kartpostallık görüntüleri ülkemize tanıtmak ve ilçemizi kış turizmi açısından da önemli bir noktaya getirmek adına böyle bir festival düzenledik. Katkılarını esirgemeyen başta Sayın Valimiz olmak üzere devletimizin tüm ilgili birimlerine ilçe adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

 

 

 

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Antalya’da Batı Karadeniz rügarı esti

12’inci Yöre el Ürünler Fuarı ( YÖREX) 2-5 Ka ım tarihleri ara ında Antalya’da gerçekleşti Batı Karadeniz Kalkınma Birliği (BAKAB) üye i belediyeler, birlik yönetimi tarafından...

Amiral gemisinde festival coşkusu

Türkiye 6 Kanyon ve Doğa Sporları Fe tivali 10 - 13 Ağu to tarihlerinde Ka tamonu Pınarbaşı’nda gerçekleşti Fe tivalin onur konuğu i e ilçenin gururu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim...

Bartın’ın yeni başkanı Fırıncıoğlu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın 2023 Genel Seçimlerinde Milletvekili Adaylığı için 2009 yılından bu yana ürdürdüğü Belediye Başkanlığı görevinden i tifa etme inin...

Başkan Özlü mega projelerine devam ediyor

Düzce Belediye Başkanı ve Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr Faruk Özlü’nün 3,5 yıldır üzerinde çalıştığı ve şehir merkezi içme uyu teminin ke inti iz, ağlıklı...

YORUM YAP