• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Amasra Anadolu’nun denize açılan kapısı olacak

Amasra’ya yabancı turistlerin deniz yoluyla ulaşımını sağlamak için 1 yıl önce yolcu limanında belediye tarafından başlatılan çalışmalar yüzde 90 oranında tamamlandı. Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Amasra’mız yaz sezonunda ciddi turist ağırlayan tarihi ve turistik ilçemiz, hedefimiz deniz ulaşımıyla özellikle yabancı turistlerin ilçemize gelmelerini sağlamak” dedi.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl 1 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırlayan Amasra’da kruvazör turizminin gelişmesi için yapılan yolcu iskelesinin çalışmaları sürüyor. 2013 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Amasra Belediyesi’ne devrilen limanda büyük yolcu gemilerinin yanaşması için belediye tarafından 1 yıldır yürütülen çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. 220 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğindeki yolcu iskelesine kamera sistemleri, yangın güvenlik sistemleri ve ofislerin yerleştirme işlemleri tamamlandı. Uluslararası kurallara göre liman bölgesinde devam eden renk boyama işlemleri önümüzdeki günlerde tamamlanarak ilk yolcu gemisinin temmuz ayında Amasra’ya gelmesi planlanıyor. Amasra Belediyesi tarafından işletilecek yolcu limanı, uluslararası güvenli liman statüsünü kazandıktan sonra faaliyete başlayacak. Liman içerisinde liman işletme, gümrük, polis noktası ve turistlerin ihtiyaçlarını giderecek binaların yapımı tamamlanarak hazır hale getirildi.

“GELECEK YIL YAZ AYLARINDA GEMİLER GELECEK”

Yolcu limanındaki çalışmaların yaklaşık 1 yıldır devam ettiğini söyleyen Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Burası gümrüklü yolcu iskelesi olarak tanımlanmış alandır. Amasra Belediyesi olarak buraya 1 yıldır ciddi yatırım yaparak, yolcu limanımızın yüzde 90’lık kısmı tamamladık. Şimdi ise uluslararası güvenlik belgesi ve liman işletme süreci tamamlandıktan sonra önümüzdeki yaz aylarında kruvazör gemilerini ağırlamaya başlayacağız. Şu ana kadar 2021 yaz ayı için 3 yolcu turist gemimiz konuklarıyla limanımıza demirleyeceğini bizlere bildirdi” dedi.

Limanın sadece Amasra değil, bölgeye de katkı sunacağını ifade eden Çakır, ” Karadeniz Bölgesi’nde Sinop’tan sonra güvenli liman anlamanda ikinci uğrak noktası olacağız. Hem de Anadolu’ya açılan en yakın kapılardan biri olmayı hedefliyoruz. Amasra’mız yaz sezonunda ciddi turist ağırlayan tarihi ve turistik ilçemiz, bundan sonra artık deniz ulaşımıyla da özellikle yabancı turistlerin geleceği bir yer haline gelecektir. Limanımız sadece Amasra değil, bölgenin turistik potansiyeline de önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Biz birlikte güzeliz

Batı Karadeniz Kalkınma Birliğinin 2024-2029 dönemi ilk toplantı ı birliğin merkezi olan Safranbolu’da gerçekleşti  Son derece yük ek bir katılımın olduğu ve bölge el birliğin...

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

YORUM YAP