• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Konuralp’te kazı seferberliği

Batı Karadeniz’in Efes’i olarak bilinen ve Tarihi Milattan Önce 3. Yüzyıla kadar dayanan Konuralp Bölgesi kazıları için seferberlik başlatıldı. Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, 65. Hükümet Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla düzenlenen organizasyonda Antik Tiyatroya ilk kazma vuruldu.

Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Düzce Üniversitesi’nin iş birliği ile başlatılan Konuralp Kazı Seferberliği bugün düzenlenen organizasyonla başladı. Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi yetkilileri ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, vatandaşların katılımı ile düzenlenen etkinlikte Konuralp’in gün yüzüne çıkarılması için ilk kazma vuruldu. Tarihi yerleşim alanında bulunan antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma köprüsü gibi yapıların da yer aldığı Konuralp Mahallesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığından gelen yazı ile de kazıların 12 ay boyunca kesintisiz olarak devam etmesine izin verildiği bilgisi davetlilerle paylaşıldı.

Belediye Personelimiz de Destek Verecek

Kazılar hakkında açıklamada bulunan Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü “Bakanlığımızdan gelen yazı ile buradaki kazıların artık sadece 2 ay değil, yılın 12 ayında da devam etmesi yönünde izin çıktı. Düzce Belediyesi olarak biz bu işe ciddi katkılar sunuyoruz. Düzce Belediyesi’nden 20 çalışan burada her gün kazı yapacak. Burada bir çadır kuracağız. Bu çadırda ikramlarda bulunacağız. Kazı yapmaya buraya gelenler burada dinlenecekler çay kahve içecekler. Zaman zaman Konuralp pirinci ile yapılan pilavı ikram edeceğiz. Burası Göbekli Tepe gibi Türkiye’nin gündemine oturacak bir yer. İnşallah burada yapacağımız kazılar ile 3 yıl içinde antik tiyatroyu restore edilmiş bir alan haline getireceğiz. Göbekli Tepe gibi Konuralp Antik Tiyatrosunu Türkiye’nin gündemine taşıyacağız. Tüm Düzce’yi bu kazı seferberliğimize davet ediyorum” dedi.

Konuralp İlimizin En Önemli Cazibe Merkezi

3 yıl içinde tamamlanması hedeflenen kazılar hakkında konuşan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı da açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “2 ay gibi kısa bir sürede olan ancak çok da fazla yol alamadığımız bu çalışma tarzı bundan böyle 12 ay olarak devam edecek. Konuralp ilimizin en önemli cazibe merkezi. Hak ettiği yere nasıl getirebiliriz diye sayın bakanımızla mütealalarımızı yapıyoruz. Burası önemli bir cazibe bir merkezi haline gelecek. Eski konuralp evlerin restorasyonu konusu var. Konuralp birincil derecede bir cazibe merkezi haline gelmiş olacak” ifadelerini kullandı.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Konserve Fabrikasının Temeli Atıldı

Bolu çiftçi ine, ekonomiye ve i tihdama önemli katkılar ağlayacak Bolu Belediye i Kon erve Fabrika ı’nın temel atma töreni gerçekleşti Törende konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju...

Safranbolu’da Festival Zamanı

22’inci Altın Safran Belge el Film Fe tivali 16-18 Eylül tarihleri ara ında gerçekleşti Profe yonel kategoride Ulaş To un'un belge eli en iyi film eçildi Kültürel değerlerin kültürel...