• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

BAKAB Meclis Toplantısı Düzce’de Gerçekleşti

Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Olağan Meclis Toplantısı, Düzce Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Dr. Faruk Özlü başkanlığında Düzce’de gerçekleştirildi. Toplantıda, BAKAB aracılığıyla hazırlanılacak projelerle üye belediyelere yeni kaynaklar bulunmasına ve turizmde ortak sinerji yaratılmasına karar verildi.

Düzce Mutfak Sanatları Merkezi (MSM) toplantı salonunda Dr. Faruk Özlü başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Toplantı, daha sonra gündem maddelerinin okunmasıyla devam etti.

İlk gündem maddesinde BAKAB’ın 2022 yılı Mali Bütçesine yönelik değerlendirilme yapılırken, mali bütçe oy birliği ile onaylandı. Bütçe görüşmelerinde ayrıca, 2023 ve 2024 yıllarına ait mali bütçe teklifleri de görüşüldü.

2-4 Aralık 2021 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan Travel Turkey Fuarıyla ilgili BAKAB çatısı altında yapılan çalışmaların değerlendirildiği diğer gündem maddesinde birlik olarak katılım sağlanması ve fuar alanına yönelik yapılacak olan çalışmalar üyelerle paylaşıldı.

Meclis toplantısının son gündem maddesi olan dilek ve temenniler noktasında görüşlerini birlik üyeleri ile paylaşan Başkan Dr. Faruk Özlü, BAKAB olarak üye belediyelere yönelik geliştirilecek çalışmalara ve projelerin oluşmasına öncülük edeceklerini ifade etti.
Batı Karadeniz Kalkınma Birliği Başkanı Dr. Faruk Özlü genel kurula hitaben yaptığı konuşmada; “Birlik adına projeler geliştirelim ve üyelerimize kaynaklar yaratalım. Biz geçen yıl Avrupa Birliği’nden 1.5 milyon hibe aldık. Bu para ile kent ulaşım sistemi master planını hazırlayacak ve bisiklet yolları yapacağız. Biz BAKAB üzerinden hazırlayacağımız projelerle de üyelerimize yeni kaynaklar bulabiliriz. Bu birliğin ana görevi fikir üretmek ve tanıtım olmalı. Üretilen fikirler projeye dönüşürse kaynak zaten kendiliğinden gelecek” dedi.

Bölgenin turizm potansiyeline de dikkat çeken Başkan Özlü;” Taraklı’dan Kastamonu’ya kadar bölgesel ring düzenleyelim, üyeler arasında bir sinerji yaratalım ve turizmden daha fazla pay alalım” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Devrek Belediye Başkanı ve BAKAB Encümen Üyesi Çetin Bozkurt ise yaptığı konuşmada; “Bölge olarak ortak bir fuar alanımız yok. Biz daha bölge insanları olarak birbirimizin ürünlerinden ve değerlerinden habersiziz, bu konuda çalışabilir ve ortak bir fuar alanına sahip olabiliriz” dedi.

Bolu Belediye Meclis Üyesi ve BAKAB Encümen Üyesi Cevat Çatladı ise, belediye öncülüğünde kurulan Köroğlu Kooperatifi lokomotifliğinde Bolu’nu kültür mantarı üretiminde önemli bir merkez haline geldiğini belirtti ve; “Kısa sürede 168 kişiye istihdam sağladık, ayrıca 160 üreticimiz var, günde 7 ton mantar üretiyoruz, bölgemizi kültür mantarı ve tespit edeceğimiz diğer ürünlerde üretim merkezi haline getirebiliriz” dedi.

Birlik yönetimi; bundan sonra yılda iki kez yerine, her iki ayda bir üye bir belediyede toplanma ve üye belediyeler için istişare toplantıları yapmaya karar verdi. Toplantıda ayrıca, belediye başkanları tarafından belirlenen personellere konunun uzmanları tarafından proje hazırlama eğitimi verilmesi ve bölgenin turizm master planının hazırlanması önerileri de karara bağlandı.
Toplantının ardından program Başkan Özlü tarafından verilen yemek ile devam etti. Programın öğleden sonraki ayağında ise Başkan Özlü üyeleri Konuralp Antik Tiyatro alanını gezdirerek kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Düzce Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Dr. Faruk Özlü toplantının ardından konuklarına Konuralp Antik Kentini gezdirdi.

Meclis Toplantısına; Meclis Başkanvekili ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez, Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk,  Göynük Belediye Başkanı Ahmet Çankaya, Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Halil Bakkal, Düzce Belediyesi Meclis Başkanvekili Mesut Sancaklı, Bolu Belediye Meclis Üyesi ve BAKAB Encümen Üyesi Cevat Çatladı, Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi Emrah Karaarslan, Safranbolu Belediye Meclis Üyesi Kemal Akgül,  Çaycuma Belediye Meclis Üyeleri Berna Çimsalan Özyurt ve Cengiz Gökçe, Amasra Belediye Meclis Üyesi Recep Günter ve Eskipazar Belediye Meclis Üyeleri Muharrem Kaynar ve Dursun Gümüş katıldı.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Ahmet Şahin

1967 yılında Karabük Ovacık İlçe inde doğdu İlk, orta ve li e öğrenimini ovacıkta tamamladı Vatani görevini tamamladıktan onra 1991 yılımda Ovacık Belediye Başkanlığında emlak...

İbrahim Pilavcı

1982 yılında Taraklı Mahdumlar Mahalle inde doğdu İlk ve orta eğitimini Mahdumlar İlkokulu ve Taraklı Ortaokulu’nda tamamladı Li e öğrenimini Taraklı Li e i’nde bitirdi...

Yılmaz Tiryaki

1968 yılında Yortan’da doğdu Baba ının TTK’da çalışma ı nedeniyle ilkokulu Zonguldak Kilimli Özel İlkokulu’nda, li eyi i e TED Ankara Koleji’nde okudu Vatani görevinin...

Selahattin Yanık

1954 yılında Daday’ın Akpınar Köyü’nde doğdu İlkokulu Daday’da okudu Gölköy İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu Anadolu Üniver ite i Eğitim Önli an Bölümünü bitirdi Araç...

YORUM YAP